Dünya Mutfağı Nişantaşı-Beşiktaş

Kalimera İstanbul

kalimera

Türkiye’nin en önemli et restoranlarından biri olan Nusr-et Steakhouse’un sahibi olan Nusret Gökçe, artık dünyaca ünlü bir fenomen haline geldi. Dünya çapında pek çok şubeye sahip olan ve gerçekten başarılı olmuş lezzetleri ve restoranlarıyla tanınan Nusret Gökçe, hız kesmeden farklı farklı projeler yaratmaya devam ediyor. Yalnızca dünya genelinde değil, Türkiye’de de farklı faaliyetlerine devam eden Nusret, şimdi de yönünü Yunan mutfağına doğru çevirdi. Nişantaşı’nda Park Hyatt Hotel Maçka Palas bünyesinde açılan Kalimera İstanbul, ünlü şarkıcı Remos’un sahne aldığı akşam ile ilk misafirlerini ağırladı.

kalimera

Kısa sürede popüler olan ve pek çok insanın keşfettiği Kalimera İstanbul, sezonun hareketli mekanlarından biri olacak gibi gözüküyor. Mykanos tarzı dekore edilmiş restoranda, bohem öğeler kullanılmış. Bembeyaz duvarlar, yerler, beyaz-mavi rengin hakimiyetindeki dekoratif öğeler ve oturma grupları ile mekanın çeşitli yerlerine asılan Yunanistan fotoğrafları ile farklı bir atmosfer yaratılmaya çalışılmış. Kalimera İstanbul, sadece kapalı alandan oluştuğu için, Yunan atmosferine sadece dekoratif öğlelerle ulaşmak mümkün olmuş denebilir. Bu sebeple mekanı tercih ederken, kutlama tarzı grup etkinlikleri (Dj müziği var) için daha ideal bir ortam olduğunu belirtmek lazım.

Kalimera İstanbul, Yunan mutfağını temsil eden çok çeşitli yemeklerden oluşan kapsamlı bir menü sunuyor. Ekipteki şefler de Yunanistan’da ünlü restoranlarda çalışmış deneyimli şefler. Restoranın menüsünde Yunan salatası, kabak kızartması ve ahtapot gibi klasik lezzetler mevcut. Başlangıçlardan Santorini Fava, acılı Tirokafteri, Skordalia (ekmek içi ,sarımsak, ceviz dikkat çeken tabaklardan. Birçok ürünün yerinden temin edildiği restoranda Botarga’dan, Kerevit’e, Kral Yengeç’ten Beluga Havyarı’na geniş bir deniz ürünü menüsü mevcut. Ara sıcaklarda Yerli Kalamar, Simi Karides ön plana çıkarken, ana yemeklerde pişirme tekniğine göre değişecek şekilde mevsim balıklarına yer verilmiş.

Adres : Harbiye, Maçka Palas, Maçka Cd. No:33/B, 34367 Şişli/İstanbul

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.