Kadıköy-Cadde Müdavimlist

Kadıköy Meyhaneleri Rehberi

güneşin sofrası
Yazan: Bora Sarısu

Beyoğlu’nu yeme-içme dünyası ve sosyal hayattaki yerinin azalması ile, Kadıköy bu anlamda birinci adres konumuna geldi. Bohem ve protest ruhuyla bölge, mekan karakteri olarak bira ve rakı mekanları olarak 2 ana kısımda toplanıyor. Meyhane anlamında ise gelenekselden, Ege meyhanesine ve hatta son dönem modern meyhanelere kadar geniş bir yelpaze Kadıköy sokaklarında karşımıza çıkıyor. Yazının devamında  bulundukları kategoriyi en iyi dolduran Kadıköy meyhaneleri detaylı anlatımları ile listelenmiş durumda.

hane

Hane Kadıköy

Güneşin Sofrası Kadıköy

Kadıköy çarşıdaki yan yana meyhaneler yemek kalitesi anlamıda o kadar sıradanlaşmıştıki, yeni bir soluluğun bölgenin başka tarafından başlaması daha mantıki olurdu. Kadıköy Ali Suavi sokaktaki Nazım Hikmet Kültür Merkezi bu iş için oldukça uygun bir atmosfer sunuyordu. Güneşin Sofrası Meyhane, tarihi binanın keyifli bahçesi ve sokağını, özenli hazırlanmış mezeleri ile birleştirerek Kadıköy Meyhanelerine alternatif bir bölge yarattı. Kendinizi bir Yunan meyhanesinde gibi hissedebileceğiniz Güneşin sofrasında, Ege ve Anadolu mutfağından lezzetler sunuluyor. Mezelerin 15-20 TL arası fiyatlandığı makanda, Begonvil, Girit Ezme ve Ceviche deniz mahsulleri salatası, spesiyal tabaklarından. Ara sıcak olarak ise Enginar Kalbi Izgara ve Beğendili Ahtapot Güveç öne plana çıkanlar arasında sayılabilir.

Güneşin sofrası Kadıköy

Güneşin Sofrası

Güneşin Sofrası Adres: Osmanağa, Ali Suavi Sk. No:28, 34714 Kadıköy             T
Telefon: 0536 335 0001

Piraye Kadıköy

Piraye Kadıköy 9 sene önce, bölgenin ruhu itibarı ile, sanat ve meyhane atmosferinin harmanlandığı bir mekan olarak açıldı. Müjdat Gezen Sanat Merkez’nin hemen yanındaki mekan, özenli hazırlanan mezeleri ile Kadıköy’ün sıradanlaşmaya yüz tutmuş meyhane kültürüne yeni bir soluk getirdi. Müdavim mekanı olması sebebi ile makul fiyatları da Piraye’nin benimsenmesinde önemli etken oldu. Eski film müzikleri ve musuki parçalarının çaldığı mekan, entellektüel sohbetlerin yaşandığı masaları ile sembolik bir Kadıköy meyhanesi olarak tanımlanabilir. Mekanda, Muhammara, Papagannis, Topik gibi unutulmuş mezeler ile Feleğenli Girit gibi özgün reçeteler bir arada sunuluyor. Klasik mezelerin 15 TL olduğu mekanda, spesiyaller ise 20 TL olarak fiyatlanmış.

piraye

Piraye

Piraye Meyhane Adres: Osmanağa Mahallesi, Serasker Cad. Mimar Çıkmazı No:8/A, 34714 Kadıköy
Telefon: (0216) 330 57 52

Hane Kadıköy

Son dönem gelişmekte olan “Türk mutfağını, modern teknikler ve özgün sunumlar ile yorumlama” düşüncesi meyhanelerde önemli değişimlere yol açtı. Rakı-meze ikilisinin oldukça sevilmesi,  coğrafyamızdan çıkan lezzetlerin, modern dekore edilmiş mekanlarda sunulmasına vesile oluyor.  Hane  Kadıköy, meyhanelerin toplandığı Mimar çıkmazında klasiklerin özgün yorumlandığı bir modern meyhane olarak 2019 senesinin başında açıldı. Trabzon’dan tereyağ, Rize’den kavurma gibi yerinden tedarik edilen ürünler kullanan mekan, yemek sunumları ile de oldukça dikkat çekiyor.

hane

Hane Kadıköy

Hatay yöresinden Cercarun gibi gizli kalmış mezeleri bulup menüsüne koyan Hane Kadıköy, mevsimsel olarak menüsünü güncelliyor. Meyhane mutfağına uygun olacak şekilde meze ve ara sıcakların ağırlıklı olduğu menüde ana yemeklerden ağır ateşte pişen Kaburga ve dana dil imza tabaklar arasında. Kalabalık gruplara içki miktarına göre değişen 150-170-190 TL’lik fix menüler sunan mekan, Hane Kadıköy, haftasonları üst katında 80’lerin Türkçe pop müziği ile konseptine eğlenceyi de ekliyor. Bu kapsamda Hane Kadıköy’ün hafta içi misafirleri daha çok yemek deneyimi odaklı ziyaret ederken, hafta sonu mekanın yeni nesil meyhane ruhunu keşfettikleri gözlerden kaçmıyor.

hane

Hane’nin imza tabaklarından kaburga

Hane Meyhane Adres: Osmanağa, Mimar Çıkmazı Sokak No: 7, 34714 Kadıköy/İstanbul
Telefon: (0216) 550 00 02
Kadıköy meyhaneleri listesine ek olarak Rakını getir mekanları yazısı yakında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.