Kapanan Mekanlar

Kabataş Setüstü Deli Meyhane (Kapandı)

Kabataş setüstü, şahane manzarası ve bohem ruhuyla İstanbu’un en eski yerleşim alanlarından birisidir. 3 sene önce açılan Setup, yeme-içmeyi bilen semt insanının mahalle barı eksikliğini kapatmıştı. Doğru lokasyonda, doğru konsept birleşince başarı geldi ve işletmeciler Setüstü’ne tam 3 mekan daha açtı. Burger ve 3. Dalga Kahveci Setuplar semtteki yerini alırken, en enteresan mekanı ise bir meyhane olarak açtılar. Aslında mekanın adı meyhane ama mekan hafta içi öğlenleri lokanta, akşamları da keyifli bir mahalle meyhanesi olarak hizmet veriyor. Hafta sonları ise Deli Meyhane adeta kabuk değiştirerek yemekli ve canlı müzik olan bir sahneye dönüşüyor.

(Güncelleme 20.09.2019 Mekan kapandı)

Ne yenir, Ne içilir?

Deli Meyhanenin son dönem moda olan “yeni nesil meyhanelerden” önemli farkları var. Öncelikle mekan, öğle servisi veren bir lokanta olarak yemek kalitesini belli bir standartta tutmayı hedefliyor. Zira gece eğlenmeye gelen müşteri ortalamanın altı eğlence karşılığı razı olabilir, ama öğlen yemeğine gelen müşteriye kötü yemek yedirmezsiniz. Aynı Karaköy lokantasının da yıllardır yaptığı gibi, öğle ve akşam servislerinde A la Carte (fix menü harici) servis vermek, mekanın mutfak kalitesini korumasını sağlıyor.

Öğle servisinde Türk mutfağı ağırlıklı bir lokanta olarak hizmet veren mekan, hafta içi akşamları Meyhane mutfağından seçmeleri sunuyor. Hafta sonu ise mekan konsepti gereği fix menüye dönüyor. Mekanın meze ağırlıklı menüsünde, Tahinli Yoğurtlu Patlıcan Salatası, Kavunlu Girit Ezme ve Muhammara gibi coğrafyamızın meyhane mutfağına kazandırdığı başlangıçlar sunuluyor. Ara sıcak olarak ise Kuzu Yaprak Ciğer ve Izgara Ahtapot gibi klasiklerler denenebilir. Fix menüde de servis edilen Çoban Kavurma mekanın ön plana çıkan ana yemeklerinden.

Ne zaman gidilir?

Deli Meyhane, Pazar hariç haftanın 6 günü 12:00-00:00 arası açık bir mekan. İşletme öğle servisi verdiği hafta içi günleri akşam 19:00 gibi meyhane konseptine geçerken, canlı müziğin olduğu hafta sonu gecelerinde kapanış saati 02:00’ye çekiliyor. Öğle servisinde Türk mutfağı üzerine semt sakinleri ve bölge çalışanlarına hizmet veren mekan, akşam itibarı ile keyifli bir meyhaneye dönüşüyor. Deli meyhane Cuma ve Cumartesi günleri ise, sanat müziğinden, pop müziğe eğlenceli bir canlı müzik sahnesine dönüşüyor. Hafta sonları için rezervasyonların bir süre önceden dolduğu mekanın ulaşımı da oldukça kolay. Kabataş, Setüstün’de aracınızdan iner inmez, düz ayak giriş yapılan mekanın, vale servisi de mevcut.

Ne giyilir?

Dar ve uzunlamasına salonu, yüksek tavanlı ve eskitilmiş yerleri ile Deli Meyhane, bölgenin bohem ruhunun oldukça iyi uyum sağlamış bir mekan. Bir miktar deniz manzarası da olan Deli, Beyaz örtülü masaları, deri koltukları ve şık aksesuarları ile Fine Dining restoran şıklığında bir meyhane. Şıklığın ortaya paylaşımlı meyhane mutfağıyla sıcaklaştığı mekanın giyim kodu, Spor/Şık olarak ön plana çıkarken, gecenin uzadığı hafta sonları ise giyim şık mekan Chic & Sexy tarza da uygun oluyor.

Kim kim gidilir?

Deli Meyhane, bölgenin ruhuna uygun bir lokanta-meyhane olarak iş çıkışı arkadaşlar ile, iki tek atmak için oldukça uygun bir mekan. Hafta sonu ise mekan yemeği ve eğlenceyi tek mekanda çözmeyi seven kutlama gruplarının ilgi odağı haline geliyor. Yaş ortalaması piyasadaki modern meyhanelere göre daha yüksek olan mekanın, semt insanı ve dışarıdan gelen bir müdavim kitlesi de oluşmuş durumda.

Ne kadar ödenir?

Deli Meyhane’nin A la carte menüsünde ki ön plana çıkan mezelerden Tahin köz patlıcan 16 TL, Kavunlu Girit Ezme 21, Muhammara 22 TL olarak fiyatlanmış. Sevilen ara sıcaklardan güveçte  Karides 34 ve Ciğer 24 TL fiyattan menüdeki yerini almış. Tatlı fiyatlarını 16-18 TL olarak sunulduğu mekanda, hafta içi A la Carte seçimle, kişi başı ortalama 170 TL’ye çıkmak mümkün. Gecenin uzun olduğu, canlı müzik yapılan Cuma ve Cumartesi geceleri ise mekan iki farklı seçenekle tadım menüsünü sunuyor. Limitsiz şekilde sunuluna fix menü kişi başı 190 TL’den, gece boyunca devam eden içki servisi ise 235 TL’den fiyatlanıyor.

Deli Meyhane Adres: Ömer Avni Mahallesi, İnebolu sokak, No:27 Kabataş Setüstü, 34427 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 251 51 85

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.