İtalyan Mutfağı Maslak-Levent

İstinye’nin Yeni İtalyanı Yanık Pizza

Son yıllarda Reşitpaşa ve Armutlu’daki mekan hareketliliği dikkat çekiyordu. Yapılaşmanın oldukça düzensiz olduğu bu bölgelerdeki sokaklarda birbirinden şık dekorasyonlu ve nitelikli menüleri olan bir çok mekan açıldı. Bu işletmecilerin şehrin ara bölgelerini seçmesindeki en büyük sebep düşük kira maliyetinde istedikleri fikirleri rahatça hayat geçirebilmekti. Mekanın lokasyonundan ziyade sunduğu yemek kalitesi ve ortamın ön planda olduğu bu yaklaşım, belli bir kitle tarafından da karşılık buldu. Bu mekan tarzının genişleyen alanı içesinde yakın zamanda İstinye Koru’nun  karşısında bulunan sokakta ki Yada Sushi’nin yanına, kardeş mekan Yanık Pizza açıldı. Da Mario’nun 12 yıllık pizza şefinin mutfağının başında olduğu Yanık Pizza, usulüne uygun İtalyan Pizza’sı ve yemeklerini, sempatik bir Sicilya restoranı atmosferinde sunuyor.

Ne yenir ne içilir?

Yanık Pizza’nın ortağı Adnan şimşek, sadece yatırımcı değil, işin çekirdeğinden gelmiş 20 sene restorancılık tecrübesi olan bir işletmeci. Sadece para kazanma amacıyla değil, yaptığı işi hayat tarzı olarak alan işletmeci, restorana gelen misafirleri ile aynı Güney İtalya’daki yerel bir restoranda olduğu gibi birebir ilgileniyor. Merkezinde meşe odunu yanan fırını olan lokantanın, Pizza ve yemeklerdeki kullanılan domates sosu doğma büyüme Yeniköy’lü olan Adnan Bey’in Ananesinin ellerinden geliyor. Yanık Pizza’da, İbrahim şefin pizzalarında kullandığı hamur ise 150 yıllık tarihi olan bir ekşi maya formülü. Sade ama özellikli bir menüsü olan restoranın başlangıçları Buratta ve Dana Carpacio denenmesi gereken lezzetlerden. Doğal ekşi mayası sebebi ile mideyi yormayan pizzaları ve el yapımı makarnaları usta ellerden çıkıyor. Odun fırınında pişirilerek hazırlanan ballı, muzlu, çikolatalı Calzone için de paylaşımlı da olasa mide de yer saklamakta fayda var.

Not: Yanık Pizza, en iyi deneyimi yaşamak için pizzanın restoranda yenmesini tavsiye ediyor. Ancak yine de mekanın paket servisi de bulunmakta. Paket servis için yemek sepeti yerine direk işletmeyi ararsanız lokal işletmeyi gereksiz maliyetlerden kurtarırsınız. Tel: 0212 229 0208

Ne zaman Gidilir?

Yanık Pizza, Pazartesi hariç haftanın 6 günü 12:00-00:00 arası açık olan bir mekan. Karşısındaki korunun keyifli manzarası özellikle havanın güzel olduğu günlerde plazalardan kopup öğle servisi için gelmeye uygun. Akşam servisin de ise mekan bir nevi kimlik değiştirerek otantik bir Sicilya restoranı atmosferine bürünüyor. Beyaz üzerine, kırmızı kareli örtüler, mum ışığı ve tamamlayıcı İtalyan şarkıları mekanı sempatik bir İtalyan’a döndürüyor. Yanık Pizza’ya toplu taşıma da dahil ulaşım oldukça kolay. İstinye bayırından Koru mahallesine hemen girişte bulunan mekanın vale servisi de mevcut.

Ne Giyilir?

Pizza fırınının dekorasyonun odağında olduğu, yüksek tavanlı, duvarlarında retro resimlerin bulunduğu Yanık Pizza,,sıcak ve sempatik bir mekan  Tipik bir İtalyan restoranının samimiyetini tam anlamıyla yansıtan mekana, yemeğin ön planda olduğu gündüz saatlerinde, Spor ve Spor/Şık kıyafet uygun kaçıyor. Akşam saatleri ise restoranın beyaz örtülü, mum ışıklı bir atmosfere dönmesi sebebi ile Spor/Şık mekanın ideal giyim kodu haline dönüşüyor.

Kim Kim Gidilir?

Yanık Pizza, İtalyan sever dostlar ile birlikte mutfağın  deneyim yemeği için oldukça ideal bir Restoran. Mekan, sakin ve dinlendirici koru manzarası sebebi ile iş arkadaşları ile öğle kaçamağı için de oldukça uygun. Akşam saatleri ise, mum ışıklı, otantik İtalyan ortamı romantik bir özel gece yemeği için biçilmiş kaftan. Hafta sonları ise keyifli müzikleri ve misafirlerin geneline uyacak mutfağı ile mekan, kutlama grupları için de ideal bir ortam sunuyor.

Ball, çikolatalı ve muzlu Calzone

Ne Kadar Ödenir?

Yanık Pizza yukarıda bahsettiğimiz fikirlerini, anormal kiralar vermeden uygulama üzerine yola çıkmış bir restoran. Mutfağında kullandığı malzemenin kalitesini yüksek tutmaya gayret eden mekan, fiyatlarını da makul tutmak istemiş. Pizzaların 30-40 TL arası fiyatlandığı Yanık Pizza’da, başlangıçlardan Buratta 25 TL, Dana Carpaccio 22 TL’den menüdeki yerini almış. Ev yapımı makarnaların 25-32 TL arası olduğu mekanda kişi başı seçilecek içeceğe göre 50-90 TL arası çıkmak mümkün.

Yanık Pizza Adres: Koru caddesi No:3 Koru Mahallesi, İstinye

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.