Kapanan Mekanlar

İncirli Şaraphane Kuruçeşme (Kapandı)

incirli

Kuruçeşme’de eski bir şarap imalathanesinin restore edilmesiyle yeme-içme ve eğlence dünyamıza kazandırılan bina, 3 keyifli mekana sahipliği yapıyor. Soul Group tarafından işletilen mekanlardan İncirli Şaraphanesi, La Mancha ve Kydonia ile birlikte, tarihi yapıdaki 3 farklı tarzdaki restorandan birisi durumunda. Yazları binanın giriş kısmındaki bahçede hizmet veren mekan 4 mevsim şarap ve yemeğin bütünleştiği otantik bir atmosfer sunuyor. Soul Group’un sahibi olduğu mekan, grubun diğer restoranları gibi, “Yeşil restoran” mottosuyla tedarikten, tüketime belli prensipler dahilinde yönetiliyor. Her ne kadar Şarap severler için bir mabed olsa da İncirli Şaraphane, yemek ve atmosferi ile de misafirlerine özel bir deneyim sunan, şahsına münhasır mekanlardan.

İncirli Şaraphane Kapandı (Güncelleme: 15.09.2020)

incirli

İncirli Bahçe

Ne yenir, ne içilir?

Küçük şarap üreticilerini destekleyen mekan, 600’ü aşkın şarap çeşidiyle Türkiye’nin en büyük kavlarından birine sahip. Ancak İncirli Şaraphane sadece şarap çeşitliliği ile değil, özellikli yemekleri ile de oldukça seviliyor. Grubun restorancılık deneyiminden oldukça iyi beslenen İncirli Şaraphane, patron-şef Cem Pasin’ye ait birçok reçeteyi menüsünde sunuyor. Şarap deyince ilk akla gelen peynir ve şarküteri ürünleri, menüde beyaza ve kırmızıya uygun olacak şekilde yer alıyor. Peynir bölümünde, Kars Boğatepe eski kaşarı, obruk dinlendirilmiş mağara peyniri, Çorum’dan gelen Kargı tulumu, gibi yöresel lezzetler, dünya peynirleri ile beraber sunuluyor. Şarküteri bölümünde ise çemensiz Boşnak pastırması, Izgara Tokat bez sucuğu gibi özel seçimlerin yanında domuz ürünleri de mevcut.

incirli

Başlangıçların ortaya paylaşıma oldukça uygun olduğu mekanda Ördek, Tavuk ve Somon’lu roll’ların yanısıra, Uzakdoğu mutfağından Tavuk Satay,  Aioli Soslu Çıtır Karides (Banyan’ın spesiyal başlangıçları) sunuluyor. Gün içi de hizmet veren mekanın, trüflü patates ile servis edilen manchego peynirli Gourmet Burger ve Izgara Çiftlik Sosis menüsündeki tüm güne uygun tabaklardan. Peynir ve salamın başrolleri paylaştığı İncirli Şaraphane’nin odun fırınından çıkan pizzaları da oldukça seviliyor. Ana yemek olarak ise Kumkat Limon Organik Tavuk ve Kuzu Kaburga Konfi imza tabakları olarak tercih dilebilir. Tatlılardan Bitter Çikolata Ganaj ve Mandalina Cheesecake ön plana çıkarken, bölgesel çay ve kahve seçenekleri ile final yapılabilir.

incirli

Ne zaman gidilir?

İncirli Şaraphane, haftanın 7 günü 15:00-00:00 arası açık bir mekan. Kuruçeşme’deki mekan yazları binanın girişindeki bahçe kısmında hizmet verirken, şarapların sergilendiği iç bölümü ziyaretçileri için açık tutuyor. Yeşillikler ile kaplı bahçe şehrin karmaşasından uzak, izole yapısıyla gün içi ziyaret edilebileceği gibi, akşamları da iş çıkışı ferah bir atmosfer sunuyor. Şarap severler için her mevsim ayrı bir yeri olan mekan, sezona göre uygun şarap ve lezzetleri misafirlerine sunuyor. Hafta sonları keyifli bir buluşma noktası olan mekanda, geceye devam etmek isteyenler için ise, binanın terasındaki La Mancha devreye giriyor.

incirli

Ne giyilir?

Restore edilen eski bir şarap imalathanesinin girişindeki mekan, belki de binadaki 3 restorandan, yapının ruhunu en iyi yansıtan bölümde hizmet veriyor. restorasyon sırasında korunan taş tuğla yapının içerisinde, özel ışıklandırmasın da katkısıyla, mahsen atmosferinde bir yemek deneyimi yaşanıyor. Yazları ise binanın ferah ve yeşilliklerle kaplı bahçesi, İncirli Şaraphane’nin restoran bölümü olarak hizmet veriyor. Bir restorandan öte, saklamasından, hangi standlarda içileceğine dair şarap üzerine bir referans noktası olan mekan, konusunda uzmanlaşmış restoranlardan. Bu anlamda mekan rahat ve kendiniz ifade edeceğiniz giyim tarzları ile ziyaret edilebilir.

incirli

Soul Room

Kim kim gidilir?

İncirli şaraphane, menüsü, atmosferi ve lokasyonu itibarı ile gece öncesi veya iş çıkışı dostlarla buluşma noktası olacak şekilde planlanmış bir mekan. İşletmenin izole ortamı ve benzersiz atmosferi, kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Mekanın içerisindeki, 40 kişilik özel salon ise özel davetler için ideal bir kapatma alanı durumunda. Ayrıca restoran, bol alternatifli kavı ve eşleşmeler göz önüne alınarak yapılmış menüsü ile, Şarap & Yemek uyumu severler için deneyim yemeği amaçlı ziyaret edilmesi gereken adreslerden birisi durumunda.

incirli

Ne kadar ödenir?

Türkiye’nin en geniş kavını, tarihi dokuya sahip mekanında sunan İncirli Şaraphane, sadece bir restoran deneyimi değil, adeta bir kültür yolculuğu vaat ediyor. Kendinizi Güney Fransa’da bir şatonun mahzeninde hissettiğiniz mekanda, makul fiyatlı bir menü sunulduğu söylenebilir. Şarap eşlikçisi başlangıçlardan Roller 22-32 arası fiyatlanırken, Çıtır Karides 40 TL’den sunuluyor. İncirli’nin Seçimi Peynir Tabağı 65 TL olarak, Dana Şarküteri Tabağı ise 70 TL’den menüdeki yerini almış. Odun fırınından çıkan pizzaların 38-69 TL arası olduğu mekanda imza tabak Kuzu Kaburga Konfi 90 TL’den sunuluyor.

İncirli Şaraphane Adres: Kuruçeşme Mh. Muallim Naci Caddesi No:107, 34345 Istanbul, Türkiye
Telefon: (212) 257 11 44

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.