İtalyan Mutfağı Kadıköy-Cadde Şef Restoranı

Il Sud İstanbul

il sud

Anadolu Yakasında zaman geçirmek isteyenler için Kadıköy, uzun süredir tam bir cazibe merkezi. Kadıköy’ün içinde olup, aynı zamanda buranın kalabalığından uzak bir kutlama yemeği içinse çok da seçenek olmadığını söyleyebilirim. Bu anlamda Il Sud Moda, iyi bir alternatif yarattı. Rıhtım’dan Moda’ya çıkarken arşınladığımız Sarraf Ali Sokak’ın en güzel binalarından birinde açılan Il Sud İstanbul, şehrin en iyi İtalyan restoranlarından biri olmaya aday.

Mekanın kurucusu, İtalya’da eğitim aldığından şef olarak restoranda bulunan tüm İtalyan lezzetlerine hakim. Bu bilgi birikimiyle birlikte özenli malzeme seçimi de işin içine girince başarılı bir restoran ve leziz bir deneyim bizleri beklemiş oluyor. Az evvel bahsettiğimiz restoranın bulunduğu üç katlı bina, her bir katı ve atmosferi ile İtalya’daymış hissi veriyor. Dekorasyonda oldukça sade ve minimal öğelere yer verilmiş, göz yormayan, sade ve sakin bir atmosfer ile iç içesiniz. Atmosfer yeterince keyif vermişken az, öz, iştah açıcı menüyü karıştırmaya başlıyoruz.

Menüde İtalyan klasikleri mevcut. Günlük, taze olarak yapılan el yapımı makarnalar, Napoli’den getirtilmiş olan özel fırından çıkan pizzalar, enfes başlangıç, salata, iki çeşit ana yemek ve tatlılar. Başlangıçlardan et dolgulu safranlı pirinç topları Arancini (45 TL) ve dana bonfile, ton balığı, ançüez, kapari ile ev yapımı mayonezden oluşan Vitello Tonnato (68 TL) mutlaka tadılmalı. Taze makarnalardan Fesleğen Pestolu Tagliatelle (52 TL) ile karides ve rende bottargalı Siyah Spagetti (78 TL) en çok tercih edilen tabaklardan. Napoli usulü pizzalara gelecek olursak her biri o kadar iştah açıcı görünüyor ki, bir iş çıkışı kalabalık grup halinde gidip her birinden sipariş edip birkaç çeşidi bir anda denemek en güzeli olabilir; ama özellikle Oxtail (61 TL) ve isli acılı sucuk ezmeli pizza Diavola (69 TL) denenesi. Yalnızca iki adet ana yemek var, biri dana incikli Safranlı Risotto, diğeri ise Polenta ile 6 saat fırınlanmış Dana Yanak. Yemeklerden sonra tatlıya yerim kaldı derseniz yine İtalyan klasiklerinden Tiramisu (41 TL), Creme Brulee var farklı olarak da acılı-isli glutensiz browni bulunuyor.

Geniş bir kokteyl ve şarap menüsünün bulunduğunu da belirtelim. İş çıkışı yemekleri veya kalabalık kutlamalar için oldukça uygun olan Il Sud İstanbul, haftanın her günü 12:00-00:00 saatleri arasında açık. Unutmadan söyleyeyim; Moda’da oturan şanslı kesim için pizza ve tatlıları eve sipariş imkanı da bulunuyor.

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.