Beyoğlu-Karaköy İtalyan Mutfağı

İl Cortile Galata

il cortile

Tarihi dokusu ile İstanbul’u en iyi anlatan bölge hangisi diye düşünüldüğünde, Galata en başta gelenlerden biri olur kuşkusuz. Bölgeyi gezerken az bir tarih bilgisiyle bile, kentin çok katmanlı kültürel dokususunu hissetmek mümkün. Galata’da bulunan tarihi yapıların elden geçirilerek turizme katılması ise, bölgenin yaşam alanı olarak kullanılabilmesi adına hayati öneme sahip. Bu tarihi binalardan 1842’de bir Fransız ilkokulu olarak inşa edilen Ecole St Peirre yakın zamanda renöve edilerek aynı isimle butik bir otel olarak açıldı. Otelin avlusunda (yağmurlu havalar için pek uygun değil) yer alan İtalyan restoranı İl Cortile ise misafirlerini Galata’nın etkileyici atmosferinde ağırlıyor.

il cortile

İtalyanca avlu anlamına gelen Il cortile Milano başta olmak üzere İtalya’da sıkça görülen avlu-restoran konseptinden ilham alınarak Ecole St Pierre Otel’in içerisinde konumlandırılmış. Gerçektende mimarisi itibarı ile de tarihi bina, bir İtalyan restoranı için biçilmiş kaftan olmuş. Otelin geniş avlusu rahat ve mesafeli bir oturma düzenine imkan verirken, içerisinde bir barı da olan yüksek tavanlı iç mekan tarihi doku korunarak dekore edilmiş. İl Cortile Galata’da Başlangıç olarak Aperol Spritz, Negroni gibi klasik kokteyllerin yanısıra mekana özgü kokteyller denemek mümkün. Şef Nihat Sancar’ın başında olduğu restoranın menüsü ise bazı yerel İtalyan lezzetlerinin yanısıra yaratıcı dokunuşlar içeren tabaklardan oluşuyor.

il cortile

İl Cortile Galata’nın menüsüne gelecek olursak başlangıçlardan somon, dana ve ahtopot carpacio gibi klasiklerin yanında bergama tulumlu kaburga risotto gibi tabaklar sunuluyor. El yapımı makarnaların olduğu menüde, pizza bölümü de bulunurken, Ligurya yemekleri menüde lokal İtalyan mutfağından örnekler olarak ayrı bir bölümde sunuluyor. Bu yerel lezzetlerden Trippa Alla Genovese (arpaçık soğan, cherry domates ve parmesanla servis edilen işkembe) denenebilir. Ana yemek olarak ise ağır ateşte pişen Dana Yanak (115 TL) ve Dana Kaburga (120 TL) tercih edilebilir. Menüdeki grappa, konyak, limoncello gibi hazmedicilerin olduğu bölüm de finalde değerledirilebilir.

Adres: Bereketzade, Galata Kulesi Sk. No:14 D:20, 34420 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 244 26 74

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."