ATIŞ SERBEST Müdavim Özel

İçkileri Karıştırmak Sarhoşluğu Tetikler mi?

Distile içkiler
Yazan: Bora Sarısu

Nihayet uğursuz 2016 yılındam kurtuluyoruz. Yılbaşı geceleri farklı tipte içkilerin karıştırıldığı ve kişinin normal alışkanlığına göre fazla içki tükettiği zamanlardan biridir. aşağıdaki bilgiler işinize yarayabilir

Hafif alkollü içkiler, yüksek alkollülere göre daha mı az kafa yapar ?

Biranın alkol oranı ortalama %5, Şarabın %12, viski, votka, cin, rakı gibi yüksek alkollülerin, alkol oranı %40 civarıdır…Adı üzerinde yüksek alkollüler mantıken daha çok sarhoş eder gibi gözükse de, servis edildikleri miktarlar sebebi ile aynı oranda alkol içerirler.

Yani 33’lik bir bira ile tek rakı, 15cl lik bir bardak şarap ile 5cl viskide hemen hemen aynı miktarda alkol vardır.

Kokteyl içki

Alkol kan tarafından çok hızlı bir şekilde emilir. Sarhoşluğun oluşmasında, hangi içkiyi içtiğiniz tek başına etken değildir….

İstenmeyen sarhoşluğu etkileyen faktörler, formülün tamamlayıcı elemanları, “içilen süre, kilonuz, mideniniz doluluğu, alkole olan alışkanlık ve psikolojik durum” olmadan tek başına bir şey ifade etmez.

Alkol vücutta karaciğer tarafından parçalanır. Normal şartlarda karaciğer saatte 1 kadeh içki parçalar. Dolayısı zamana yayarak mesela 5 saatte içilen 5 kadeh herhangi bir içki, çok büyük bir problem olmadan vücuttan atılır ve ağır bir sarhoşluk yapmaz

Karıştırmak daha mı çabuk sarhoş eder ?

Alkolün yapısı bellidir. Fermente edilebilir şekerin maya ile karşılaşması sonucu (fermantasyon) oluşur.

Biranın damıtılmış haline votka, ardıçla damıtılmış haline cin, fıçıda beklemiş haline viski denir.

Bunlardan bütün gece sadece birisini içmeniz veya sırayla hepsinden içmeniz, alınan alkol miktarında ve sarhoş (ertesi günde hang over) olma durumunuzda fark yaratmaz…

Sarhoş olunmasını sağlayan olay, içkileri karıştırmak değil, ikide bir kadeh kaldırmak, shot yapmak, fondip yapmak, aralara şampanya sokuşturmak gibi vücuda alınan alkolü hızlandıran hareketlerdir.


Ertesi gün ne yapmalı (Hang over durumu)

Alkolün ertesi gün sendromlarını önleyecek kesinleşmiş bir çözüm henüz bulunamamıştır.

Kanı sulandırması sebebi ile aspirinin (midenizde problem yoksa), kafein sebebi ile kahvenin ve bol su içmenin bir miktar faydası olsa da en iyi ilaç, zaman (6-10 saat) olacaktır.

Bulanan mide için kraker, tost gibi yiyecekler, içerdikleri karbohidrat sebebi ile  kan şekerinizi denegelemeye sebep olur.

Ertesi gün baş ağrısını almak için içilen bira kısa vade de olumlu etki yaratsa da, sonradan baş ağrınızı arttırabilir.

ŞİMDİDEN GEÇMİŞ OLSUN 🙂

HERKESE İYİ YILLAR

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.