Nişantaşı-Beşiktaş Uzak Doğu Mutfağı

Hem Japon, Hem Contemporary Tora Nişantaşı

tora

Nişantaşı, Gece hayatı ve yeme-içme anlamında hep öncü bir bölge olmuştur. Bar, gece kulübü ve fine dining restoran çıkarmada pek zorluk çekmeyen bölge, ne hikmetse uzun zamandır nitelikli bir uzak doğu restoranına ev sahipliği yapamıyordu. Yakın zamanda Atiye Sokak’da açılan Tora, gerek atmosfer gerek de menüsü anlamında bu açığı kapatma adayı durumunda diyebilirim. Açıkçası Japon restoranının, aynı zamanda son dönem biraz kafeleşme moduna giren sokağa da biraz renk getirmesini bekliyorum. Tora Nişantaşı, çağdaş Japon mutfağı, lounge-bar atmosferi ve dinamik müzikleri ile, kışın ikinci yarısına damgasının vuracak gibi gözüküyor.

tora

O zaman klasik 5 sorumuzda Tora Nişantaşı’nı inceleyelim.

Ne yenir, Ne içilir?

Tora Nişantaşı, “Contemporary Japanese” tarzı bir restoran. Bu restoran tipi, klasik Japon mutfağının özgün dokunuşlar ile modernleştirmiş hali olarak tanımlanabilir. Ülkemizdeki “Contemporary Japanese” Restoranlardan en ünlüsü Zuma ki, Tora’nın mutfak şefi Aziz, ünlü restoranın New York ve Dubai şubelerinde toplam 6 yıl çalışmış. Bu restoran tarzında, Sushi kadar, özel soslu Dry aged steak’ler, salata haline dönüştürülmüş Sashi’miler gibi deneyim bazlı yemekler sunuluyor. Bu arada Nişantaşı Tora, son derece özel bir mutfak olmak ile birlikte fiyatları da abartılı değil. (Fiyatlara aşağıda değindim)

tora

Tora’nın kokteyl menüsü de oldukça iddialı. Mekana özel 8 imza kokteylin bulunduğu menünün oluşmasında ünlü Şef restoranı Alancha’nın da payı var. Alancha’nın kokteyl menüsünü yapan ünlü mixolojist Göksel Güleç ve Tora’nın şimdiki müdürü Batuhan Çelik, o dönem beraber çalışmışlar. Menüdeki Captain Black, Agari ve Grown Smoked kokteylleri şimdiden ön plana çıkmış durumda.

tora

Captain Black

Ne zaman Gidilir?

Nişantaşı Tora, haftanın 7 günü öğlen saat 12:00 itibarı ile aktif bir restoran. Yakın zamanda öğlen servisinde set menünün de başlayacağı mekana, ara saatlerde kahve ve içki için uğranabilir. Akşam ise Tora’nın hem içki, hem de Sushi barı hareketleniyor. Akşam yemeğinde özellikle Horigotatsu oturma düzeni (Aşağıdaki görselde mevcut) denen ayaklarınızın zeminin altında olduğu bölüm oldukça keyifli oluyor.  Gecenin ilerleyen saatlerinde ise Nu Disco ve Deep house tarzı dinamik müzikler ile Lounge-Bar ortamına dönen mekana, bir içki ve dansa da gidilebilir. Bu arada müzikten bahsetmişken, öncesinde Zuma Dubai’nin Residant DJ’i olan Tufan Evren, Tora’nun müzik direktörlüğünü üstlenmiş. Hafta içi 01;00, hafta sonu 02:00’e kadar müziğin devam ettiği mekanın, misafir DJ programını öğrenmek için https://www.instagram.com/toranisantasi/ instagram hesabını takip edebilirsiniz.

tora

Ne Giyilir?

Tora Nişantaşı, mermer ve pirincin kullanıldığı şık ama sıcak atmosfere sahip bir mekan. Akşam barı ve ardından lounge düzeni alan mekan, müziğin dinamizmi ile beraber şık bir ev partisi ortamına bürünüyor. Tora, gündüz saatlerinde Spor/Şık giyim tarzına uygun bir mekan olmak ile birlikte, akşam itibarı ile Chic & Sexy tarza doğru kayıyor.

tora

Horigotatsu oturma düzeni

Kim Kim Gidilir?

Tora Nişantaşı, yemek ve eğlencenin bir arada olduğu “tek mekanda işi çözebileceğiniz” yerlerden. Bu anlamda kutlama grupları için mekan oldukça ideal. Aynı zamanda Uzak doğu mutfağına ilginiz varsa, Contemporary Japonese deneyimi yaşamak için Tora’ya gidebilirsiniz. Ayrıca akşamın ilerleyen saatlerinde lounge-bar düzenine dönen mekana bir kaç kokteyl ve biraz da dans etmek için bir arkadaşınızı kapıp gidebilirsiniz. Akşam yemeği için, özellikle hafta sonları rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

Ne Kadar Ödenir?

Tora nişantaşı, yukarıda belirttiğim üzere, nitelikli bir Japon restoranı olmakla birlikte “Casual dining” olarak tarif ettiğimiz, Fine dining seviyesinde yemek çıkaran ancak göreceli düşük fiyatların olduğu bir restoran. Kişi başı 150 TL civarı hesap beklentisi oldukça iyi bir yemek deneyimi yaşayabileceğiniz Tora’da, Lounge-Bar saatlerine kalmanız halinde kokteyllerle birlikte kişi başı 250 TL civarı bir hesap düşünülebilir. Kokteyl fiyatlarının 40 TL olduğu mekanda yakın zamanda öğlenleri set bir menü uygulanmaya başlayacak.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.