Beyoğlu-Karaköy Brasserie-Bar Şef Restoranı

Glouton Asmalımescit

gloutun

Asmalımescit, 2010 sonrası yıllardaki yoğun ve hareketli haline geri döndü son zamanlarda. Bunda pek tabi ki bir bir açılan kaliteli mekanların etkisi büyük. Daha önce anlattığımız Bordel İmbiss ve Mabou Pera’nın yaratıcısı Cem Ekşi’nin bölgeye kattığı değer yadsınamaz. Şimdi anlatacağımız Glouton da Cem Ekşi’nin yepyeni projesi. Glouton Asmalımescit, kısa sürede çok sevdiğimiz Bordel’in komşusu ve kardeş mekanı (Mabou Pera’nın da tabi). Hemen yan dükkanında; ancak çok daha farklı bir atmosfer ve yemek yolculuğu sizleri bekliyor burada. Paris’ten ilham alarak oluşturulan Glouton’da masalar dahi Paris’te gördüğümüz düzen içerisinde sokağa bakıyor. İç kısmında ise açık mutfak ve renkli bazı detaylar hakim. ‘’Paris geceleri, İtalyan yaşam tarzı, Levanten lezzetleri’’ şeklindeki sloganıyla ortaya çıkan Glouton’da farklı bir deneyimin sizi beklediğini rahatlıkla söyleyebiliriz.Mekan pazartesi hariç 10:00 – 00:00 saatleri arasında açık. Cem şefin diğer mekanlarında olduğu gibi ‘’Az Öz’’ çeşitte kahvaltı ve yemek menüsü ile siz misafirlerini ağırlıyor. Belirtmeden geçmeyelim, kısa sürede pek çok müdavim kazanıp, denemek isteyen birçok insanı da ağırladıkları için rezervasyon yaptırarak gitmeniz faydalı olacaktır, keza mekan küçük, büyük kalabalıkların gelebilmesi zor, daha çok iki üç kişilik gruplar halinde bu deneyimi yaşayabilirsiniz.

Gelelim menüye; az evvel söylediğimiz gibi burada kahvaltı, öğlen ve akşam yemeği seçenekleri var. Kahvaltıda her yerde bulamayacağınız çeşitler olduğunu ve neredeyse her şeyin el yapımı olduğunu belirtmekle birlikte kısaca anlatalım. Bulut Tereyağı, humus, Labne zahter, hellim, zeytin tapanadeden oluşan ‘’Levantine Continental’’, isot, taze soğan ve kavrulmuş fındık ile lezzetlendirilen ‘’Çılbır’’ (165 TL) (İnanılmaz lezzetli!), elmalı rezeneli sosis, tereyağı, kemah tuzu, isot reçeli ve organik göz yumurtadan oluşan ‘’Salsiccia Breakfast’’ ile orman meyveli ‘’Sweet Pancakes’’ (140 TL) en fazla tercih edilen kahvaltı seçeneklerinden. Bunlarla birlikte peynirlerden oluşan ‘’ Glouton Cheese Love’’ veya şarküteri ürünlerinin bulunduğu ‘’Glouton Charcuterie’’ de seçilebilir. Ayrıca hem sabah hem de akşam için buranın en sevilen yemeği; istiridye. İçeceği ise; prosecco. Sabah saatlerinde Paris deneyimi dedikleri budur işte! Gerçekten çok keyifli.

glouton

Öğlen veya akşam saatlerinde geldiğinizde ise; Labneh, Falafel, Humus, Yedikule Lettuce gibi aperatiflerle İskenderun Karidesi, İstiridye, nohut ve sumak ekşisi ile servis edilen Midye var menüde. Organik kemiksiz tavuk but olan ‘’Drunken Chicken’’ı da unutmayalım, ana yemeklerin yıldızı! Menü daha da gelişecek ve farklı seçenekler de kısa süre sonra bizlerle olacak; ancak şimdiki hali ile de kesinlikle denenmesi gereken bir menü, çok farklı bir deneyim ve mekan! Mutlaka rotanızı çevirin.

Adres : Asmalı Mescit, Sofyalı Sk. 18a, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon : (0212) 243 47 43

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.