Balıkçı Butik Kahveci Etiler-Boğaz Kokteyl-Bar Müdavimlist Pub-Gastro Pub

Gelişen Bölge Yeniköy ve Yeni Mekanları

Yeniköy
Yazan: Bora Sarısu


Aslında İstinye, sosyalleşme amaçlı yeme-içme hayatının sınır çizgisi olmuştur hep. Hatta Gizli kalsın ve La Boom bu sınırın son noktasındaki mekan durumda diyebiliriz. Ancak son dönem dışarıda tüketim alışkanlıklarında görülen “iş yerine veya eve yakın mekan tercihi” şehrin sınırlarının bir anlamda genişlemesine sebep oluyor. Bu anlamda Yeniköy’ün, yeni açılan mekanları ile, son dönem ki bu değişimden olumlu anlamda etkilendiği gözlerden kaçmıyor. Üstelik semtin geçmişte gece hayatına Süleyman Nazif, Şamsa korusu gibi mekanlar verme pratiği de var. Tüm bu gelişmeleri bir araya getirdiğimizde, yeni açılan ve açılacak mekanları ile Yeniköy’ün gece hayatının neresinden olacağını çok yakında göreceğiz. Aşağıda son dönem açılan 5 Yeniköy mekanı bulunmakta.

azur

Araka Yeniköy

Changa’nın eski şefi Pınar Taşdemir tarafından açılan Araka, Yeniköy’e İstinye tarafından gelirken sol tarafta kalan Kapalı Bakkal sokak da bulunuyor. 2 katlı binadaki mekan, sahibini kimliği nedeniyle yemeğin ön planda olduğu, sade dekorasyona sahip bir lokanta. Şef restoranı olarak tabir edilen Araka mevsimsel lezzetleri, şefin yorumuyla hazırlanıp sunuyor. Dönemsel değişen bir menüye sahip restoranda İsli Palamut ve Karalahana, Karides Tartar ve Salatalık, Soğanda Kuzu 2018 sonbaharının menüsünde olan bazı yemeklerden. Menüsünde başlangıç, ana yemek ayrımı olamayan Araka Yeniköy’de ortaya paylaşımlı sipariş de verilebilir. İçki ve kahvaltı servis de olan mekana, öğle yemeği de dahil olmak kaydıyla rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

araka

Araka Adres: Yeniköy Mahallesi, Yeniköy, Kapalı Bakkal Sk. No:8, 34464 Sarıyer/İstanbul
Telefon: (0212) 223 72 23

Nanny Yeniköy

Son dönem birçok semt de, şık atmosferli,  iyi kahve sunan, çeşitli konsept kafeler karşımıza çıkıyor. Büyük kahve devlerinin başlattığı kahve kültürü, butik işletmelerin devreye girmesiyle başka bir boyuta taşınmaya başlandı. Yeni açılan Nanny’de şık mimarisi ve özel kahveleri ile gelişen bölge Yeniköy’deki yerini aldı. İşletmenin sahibi Adnan Şimşek’in bölgede uzun yıllarda edindiği tecrübe, detayların hakim olduğu bir mekan tasarımı ile birleştirilmiş ve bölgenin ruhuna oldukça uygun bir mekan yaratılmış.

Nanny Yeniköy

Kahvenin, üretim sürecinden başlayan ve demleyenin seçtiği çekirdeği, kendi işlediği Üçüncü dalga (third Wave) yöntemini kullanan Nanny, gerçekten tam bir kahve mekanı olmuş. Keyif verici aromalardan oluşan kahvalerden özellikle cold brew tekniği ile hazırlanan buzlu kahve, yaz için oldukça tercih fazla tercih edilecek gibi gözüküyor. Gün boyu atıştırmalık ve tatlı-kahve için uğranabilecek mekan, özellikle hafta içi keyifli bir ortamda çalışmak için de ideal bir atmosfer sunuyor. Yeniköy Nanny ayrıca, özel seçilmiş ürünlerden oluşan kahvaltı menüsüyle de oldukça iddialı.

Nanny Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. 122/B, 34464 Sarıyer
Telefon:(0212) 262  1062Fiko Ocakbaşı Yeniköy

Fiko ocakbaşı Yeniköy’de açıldığı günden beri yoğun ilgi görüyor. Fiko, Meşhur Adana Yüzevler kebapçısının velihat 2 oğlu Fikret ve Ahmet tarafından açıldı. Dolaysıyla mekanın sahipleri Kebap konusunda oldukça tecrübeli. Fiko Yeniköy’ün kısa zamanda bu kadar sevilmesinin en büyük sebebi ise, işletme sahiplerinin bizzat misafiri ağırlayan ekibin başında olmaları (Fikret ocakta, Ahmet salonda) denebilir. Zira mekan sahibi Fikret’in ocağın başında olması, gelen misafirde “işin ehli insanların elindeyim” duygusu yaratıyor. Fiko ocakbaşı’nın başarısındaki diğer bir unsur ise usulüne uygun lezzetleri, konforlu bir ortamda servis ediyor olaması denebilir. Adanalı kardeşler yörenin lezzetleri ve kebap konusundaki tecrübelerini mekanın şık ve samimi atmosferi ile iyi harmanlamışlar.

fiko

Fiko ocakbaşının ön plana çıkan yemeklerine gelecek olursak özel sosu ile terbiye edilen kemiksiz Fiko kanat mekanın sevilen lezzetlerin dendir. Kaburgadan yapılma kokoreç her yerde tadamayacağınız, işletmenin imza tabakların dandır. Fiko Ocakbaşında, lahmacun Adana kıymasından hazırlanır. Mekan kuzu şişi, Adana’da yağlı karalı olarak anılan usulü ile servis eder. Ocakbaşının spesiyallerinden Fiko Kebap, altı özel soslu soğan ile servis edilir. Geniş bi şarap kavı da bulunan Fiko Yeniköy’ün ocakbaşının açık alanda olması ve efektif baca sistemi, üst baş kokusu yaratmaması mekanın diğer artılarından biridir.Fiko Ocakbaşı Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Caddesi, No 80, Sarıyer, İstanbul

Azur Yeniköy

2018 Sonbahar-Kış sezonuna girilirken deniz mahsulü restoranı Azur, en yenilerden biri olarak bölgedeki yerini aldı. Azur Yeniköy, damak zevkimize uygun lezzetlerin, özgün dokunuşlar ile sunulduğu, deniz mahsulü üzerine yoğunlaşan bir restoran. Boğaz manzaralı mekan, girişindeki açık mutfağı ve keyifli barı ile girişinden itibaren farklı bir deneyim vaat ediyor. Azur, servisinden, dekorasyonuna, özgün sunumlarından, ürün portföyüne fine dining kodlarını da içinde barındıran bir restoran olmuş. Mutfağımızın olmazsa olması meze kültürü ise, Azur’un mutfağında kendine özgü dokunuşlar ile yerini almış. restoranın sunduğu Kral yengeç, Istakoz, Osetra Havyarı gibi ürünler ile klasik balık restoranlarından önemli ölçüde ayrılıyor.

azur

Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. 125/B, 34464 Sarıyer
Telefon: (0212) 262 70 90

Apartıman Yeniköy

Yeniköy’ün hemen girişinde ki Apartıman, Kuzey Avrupa (Nordic) tarzı dekorasyonu ve özgün menüsü ile yakın zamanda bölgedeki yerini aldı. Rahat ve huzurlu hissettiren sade dekorasyonu ile Apartıman, gün boyu bilgisayarınız alıp çalışmak veya kitabınızı okumak içinde ideal bir ortam sunuyor. Öğle ve akşam servislerinde ise mekan, mevsime göre değişken dinamik ve lezzetli bir menü bir restoran olarak karşımıza çıkıyor. Apartıman’ı menüsünde her yerde karşılaşamayacağınız isli ılık somon lokumları, Kalem pırasa, Fasulyeli kek gibi özgün lezzetler mevcut. İşletmenin sahipleri, mutfak sevgilerini, bir restoran açarak sunmak istemişler ve birçok popüler şef restoranına göre daha yaratıcı ve lezzetli yemekleri, daha makul fiyatla cusual dining atmosferinde sunuyorlar.

yeniköy

 Kahvaltıda ise Apartıman Yeniköy, lezzetli ekşi maya ekmekleriyle Siyez gevreği, Ada tostu, Avokadolu ve yumurtalı sabah salatası gibi kendine özgün tabaklar sunuyor. Pazar günleri kapsamanın arttığı kahvaltı her gün öğlen 2’ye kadar servis ediliyor. Apartıman, Yeniköy’ün şu aralar en yeni ve popüler (olumlu anlamda) mekanı durumunda.

Adres: Yeniköy Mahallesi, Köybaşı Cd. No:153 Sarıyer     
Telefon: (0212) 223 44 77

Pero kokteyl bar

#kokteyl-bar

 Yeniköy’ün hareketleniyor olmasına bir diğer kanıt da, şehrin popüler tüm bölgelerinde olduğu gibi bir kokteyl barına kavuşması oldu. Henüz bu hafta, Yeniköy Circle’ın yerine açılan Pero, kokteyl-barın ötesinde keyifli lezzetler sunan hoş atmosferde bir mekan olmuştu. Başlarda özellikle Hafta sonları, DJ performansları ile partiler yapmaya başlayan mekan, şu aralar komşu engeline takılmış durumda. Gece 12:00 den sonra gürültü istemeyen Pero’nun yanında bulanan yalılar, mekandaki oluşan gece hareketliliğine şimdilik son vermiş gibi gözüküyor.

Pero Kokteyl Bar

Pero Kokteyl Bar

Pero Yeniköy, denize sıfır bir mekan olması sebebi ile gün boyu kahve ve içkiye gelen birçok misafiri ağırlıyor. Akşam servisinde kompak dünya mutfağı menüsü ile bölge insanın odağında olmayı hedefleyen mekan, haftanın 7 günü saat 2:00’ye kadar kahvaltı servisi sunuyor. Aşağıda içki menüsü bulunan Pero’da fiyatların çok mütevazi olduğu söylemek zor. Latte’nin 18 TL olduğu mekanda, şarap şişe fiyatları 150 TL’den başlıyor.

pero menüAdres: Köybaşı Caddesi Daire Sokak no:5/A Mualla Hanım Yalısı Yeniköy, 34464 Sarıyer

Telefon: (0212) 223 77 77

Comments

comments

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

MÜDAVİMİ INSTAGRAM'DA

TAKİP ETMEK İÇİN TIKLA

insta