Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

Fermente İçki Nedir?

Mayşeleme Nedir ?

Şekerli suyun, maya ile birleşmesi sonucu alkol elde edilmesi olayına fermantasyon, oluşan yeni sıvıya da fermente içki denir. Bira ve şarap en yaygın fermente içkilerdir. İki içki de, ilk hallerinde şeker içerdikleri için maya ile birleşmeden önce şıra olarak adlandırılırlar. Biranın şekeri, (klasik Efes’de olduğu üzere dışarıdan glikoz eklenmesi haricinde) ham maddesi olan hububatta ki nişastadan, Şarabın ki ise üzümden gelir. Fermente içki tabiri, aslında fermantasyon olmadan alkol elde edilemeyeceği için mantıksız gibi gözükse de, distile içkiye ile aradaki ayrımı vurgulamak açısından önemlidir. Distile (damıtık) içki ile ilgili yaygın olarak bilinen en büyük yanlış ise, yapımında maya kullanılmadığıdır.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.