Etiler-Boğaz Kahvaltı Türk Mutfağı

Feriye Ortaköy

feriye

Feriye paket servis bilgileri aşağıda

Feriye denince akla, tarihi binası, şahane manzarası, şık ama bir o kadar da ağır restoranı ve ev sahipliği yaptığı etkileyici düğünler gelir. Kabataş vakfına ait olan asırlık Çınarlarla kaplı bu mekan, İstanbul’un korunmuş, halka açık yeme-içme işletmelerinin başında geliyor. 2019 Nisan ayında ise Feriye Ortaköy önemli bir değişimden geçerek biraz gençleşmeyi hedeflemiş. “Düğün Mekanı” algısından kurtulmayı hedefleyen işletme, daha çok a la carte bölümleriyle ön plana çıkmayı hedefliyor denebilir. Gün içi çalışmaya uygun kafe alanı, dinamik bir menüye kavuşan lokantası ve sokak lezzetleri üzerine olan Food Truck bölümü ile Feriye Ortaköy, bir anlamda hayatın içine karışmayı hedefliyor. Ancak yine de mekanın düğün, iftar yemeği ve şirket toplantısı yüzü hala oldukça baskın durumda. Örneğin an itibarı ile kafe bölümün kulanmak için yaptığım ziyarette, Cafe De Feriye bölümünün büyük kısmı davet nedeniyle kapalıydı.

Feriye

Feriye Ortaköy’ün içerisindeki 3 yeme-içme alanını aşağıda inceliyoruz

Lokanta Feriye

Feriye Ortaköy düğün hizmetine devam etmekle beraber sayısını düşürerek, a la carte gelen misafire yönelmiş. Tarihi binasında mekan toplantı salonlarını korumakla beraber, tüm gün kullanıma açık. Feriye’nin baş roldeki mekanı, 09:00-“Son Müşteri” saatleri arası açık olan Lokanta Feriye ise, menüde önemli değişikliklere gitmiş. Son dönem yaygınlaşan “belli bir bölge mutfağına bağlı kalmama” prensibi Lokanta Feriye’de etkili olmuş durumda. Lokantanın mutfağındaki temel felsefesi ise mümkün olduğunca her şeyi kendi bünyesinde üretmek ve menüyü mevsimsel tazeliğe göre belirlemek. Denize sıfır konumdaki Lokanta Feriye, güne kahvaltı servisi ile başlıyor. Yöresel ürünlerden hazırlanan kahvaltı tabağı 60 TL olarak fiyatlanmış. Yanına söylenilecek ot kavurma ve pazılı poşe yumurta veya avokadolu ekmek üstü omlet ile gayet keyifli bir kahvaltı deneyimi yaşanabilir.

feriye

Feriye Kahvaltı Tabağı

Bu arada Feriye’nin menüsü genel olarak ortaya paylaşıma uygun olacak şekilde tasarlanmış. İçkiye eşlik etmesi düşünülerek hazırlanan soğuk balık tabağındakiler lakerda hariç, kendi mutfaklarında hazırlanıyor. Tavuk yemeklerinde gezen tavuk kullanılırken, et tabakları özgün yan ürünler ile tamamlanmış. Beğendili Pırasa ile servis edilen Uzun Pişmiş Dana Kaburga ve Ceviz taratorlu Ördek imza tabaklar olarak denenebilir. Feriye’nin keyifli barı ise klasik kokteyllerin yanısıra  mekana özel kokteyller de servis ediyor. Lokanta Feriye, yeni tarzı ve menüsü ile konforlu mekanını sıcak ve samimi bir atmosfer ile birleştirmiş. Bu anlamda adeta eski fine dining restoran gitmiş, yerine bistro konseptinde bir mekan gelmiş denebilir.

feriye

Cafe Diye Feriye

Feriye’nin üst katı keyifli bir kafe alanı, sinema ve yeme-içme temalı etkinlikler için ayrılmış bir mutfak alanından oluşuyor. Saat 08:00-24:00 arası hizmet veren Cafe Diye Feriye, kahve seçeneklerinin yanısıra, geniş bir çay yelpazesi, yanına eşlik edecek pastane ürünleri ve sandviç tarzı atıştırmalıklar sunuyor. İç ve dış oturma alanı olan Cafe Diye Feriye, gün içi çalışma, toplantı ve buluşma için ideal bir mekan. (Etkinliğe kapatılmadığı zamanlarda) Yüksek tavanlı binanın boydan boya kaplı camları, tarihi bina, çınarlarla kaplı bahçe ve boğaz manzarasına karşı ferah bir ortamda vakit geçirilmesini sağlıyor. Bu anlamda mekan, bilgisayar veya kitabınızı alıp kaliteli ve üretken zaman geçirmek için ideal bir alan olmuş.

feriye

Cafe Diye Feriye

Self servis olan Cafe de Feriye’de, 10 TL olarak fiyatlanan filtre kahve, 14 TL’den başlayan pastane atıştırmalıkları ile makul bir fiyat politikası izlenmiş. Kafe katını tamamlayan diğer bölümler ise Feriye’nin meşhur sinema salonu ve Feriye Mutfak olarak karşımıza çıkıyor. Cam bir özel oda olarak konumlandırılmış Feriye Mutfak, yeme-içme bazlı etkinlik ve workshoplar için ayrılmış bir alan olarak mekanın gastronomiye verdiği önemi gösteriyor. Gönül isterki halka açık alanlar, davete kiralanmasın ve her gidildiğinde umulan ortam ile karşılaşılsın.

Cafe De Feriye

Food Truck

Feriye Ortaköy, etkileyici boğaz manzarasının yanı sıra, keyifli bir de bahçe alanına sahip. Yemek sunumlarından, logosunun tasarımına dinamikleşme sürecinden geçen mekan, yeşil alanını da bu dönüşüme uygun bir konsepte bırakmış. Bahçede konumlandırılan “Food Truck”  sokak lezzetleri ve Pizza üzerine bir menü sunuyor. Aracın çevreleyen oturma alanı ise, Feriye’nin tarihi dokusunu yaşamak ve yeşil alanın keyifini çıkarmak için ideal bir bölüm olmuş.

feriye

Feriye Adres: Yıldız Mh., Çırağan Cd. No:44 D:No:44, 34347 Beşiktaş/İstanbul
Telefon: (0212) 227 22 16

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."