Kapanan Mekanlar

Fenix Etiler (Kapandı)

alancha

Etiler’de yıllarca TGI Fridays’e ev sahipliği yapan Nispetiye caddesi 79 Numaralı adres, bir dönem araba galerisi olarak hizmet verdikten sonra Doğuş grubunun yeme-içme sektörüne girmesiyle, ünlü erkek dergisi GQ markası adı altında açılmıştı. Kısa zamanda hayal kırıklığı yaratarak kapanan restoran-gece kulübü GQ, daha sonra o dönemin  popüler işlemecisi Aliye Turagay imzasıyla Fenix olarak açıldı. Ama Etiler Fenix’in patlama yapması sektörün Fine Dining restorandan gece kulübüne dönen mekan tarzını en iyi beceren grup olan 29’a geçmesiyle oldu. Açıkçası Dream’in yönetimine fazla karışmadığı (aklın yolu bir) Fenix Etiler için, canlı müzik mekanların revaçta olduğu bu günlerde, şehrin en iyi Fine Dining üzeri gece kulübü diyebiliriz. Bu sezon Buz barların yaratıcısı Lal Dedeoğlu’nun başında olacağı, Fenix’de, bakalım Buz’un eski müdavimleri de boy göstercek mi?

FENİX ETİLER KAPANDI (GÜNCELLEME 15.02.2019)

YERİNE AÇILAN SALON ANGİE İÇİN TIKLAYIN

Ne yenir, Ne içilir?

Fazla alengirli mutfak denemeyi sevmeyen Türk insanı, illa Fine Dining denen özel restoranlara gidecekse eğer, ya manzara, ya üzerine eğlece ya da ekstra görünebilirlik gibi bir bonus istiyor. Bu durumda en iyi bilen işletmelerden biri kuşkusuz, Etiler Şamdan’ın kurucularından Metin Fadıllıoğlu’nun sahibi olduğu 29 grubu. Fenix’in Uzak doğu ve Güney Asya mutfağı üzerine olan menüsü de bu düşünce ile esnek bir şekilde hazırlanmış. Güney Amerika mutfağından Ceviche’ler, Anticucho’lar gibi yerel yemeklerin olduğu menüde, kekikli kuzu pirzola, deniz levreği gibi oldukça sade ve enternasyonal seçenekler de mevcut. Aslında Fenix’de ki yemek seçiminiz birazda deneyime ne kadar açık olduğunuza bağlı denebilir.

fenix

Menünün üst bölümünde kullanma kılavuzu mevcut

Deneyime açık bir menü olacaksa eğer, Yumuşak kabuklu Taco’lar ve özellikle deniz mahsulü seviyorsak eğer Ceviche’lerden oluşan bir menüyle güzel bir Peru yolculuğu yapabilirsiniz. Fenix, misafir edeceği iddialı masaları da düşünerek, menüsüne dünyanın en pahalı havyarların dan “golden sturgeon” da koymuşYok ben etimi yer şarabımı içerim diyorsanız menüde pirzola dan, bonfileye seçenekler mevcut. Tabi geceye düşünerek akşam yemeğini hafif tutayım fikrin deyseniz, artık her lüks restoranın bulunan Sushi menüsünden de takılabilirsiniz. Zira Fenix’in özel kokteyllerinden Sushi ile uyumlu olan Tiki sake ve Heavan’s Garden ile yemek boyunca da kokteyle devam etmek mümkün.

fenix

Ne zaman gidilir?

Fenix Etiler Pazar hariç haftanın 6 günü akşam 19:00 itibarı ile aktif bir mekan. Mekana akşam yemeğine gidilmesi halinde, masaya oturmadan önce mekanın, “şehrin en şıklarından” olan barında bir içki almak geceye oldukça değer katacaktır. Yemek sonrası gece kulübüne dönen Fenix’e kulüp saati rezervasyon ile veya kapıda bir göz aşinalığınız varsa direk gidebilirsiniz. Ama özellikle hafta sonları mekanda hem yemek, hem kulüp anlamında yer bulmak oldukça zor. Fenix’in özellikle gece kulübü anlamında popüler olması, insanların mekana girebilmek için yemek rezervasyonuna yüklenmesine sebep oluyor. Fenix Etiler’in içerisinde son dönemlerde oldukça yaygınlaşan gizli bir de After Hour mekanı var. Üst kattaki özel bölümde bu sene Bebek’te kapanan canlı müzik mekanı Angie olacak.

fenix

Ne giyilir?

Fenix İstanbul’da giyim tarzı oldukça net. Şık atmosfere sahip Fine Dining restorana yemeğe de gitseniz, kulübe de, Chic giyim tarzı her açıdan mekanın resmen anons edilmemiş giyim kodu. Tarihi görünümlü duvarlar, yüksek tavanlı bina, şık deri koltuklar ve büyük bitkiler ile tamamlanmış dekorasyon, Fenix’in hoş atmosferini oluşturan unsurlar. Hafta içi iş/Şık da görülen mekanda, hafta sonları giyim tarzı spor/şık’a kayabiliyor.

Fenix

Kim kim gidilir?

Fenix Etiler, özellikli ve şık bir Fine Dining restoran olarak özel gece yemekleri için oldukça uygun bir mekan. Bununla birlikte mekan iş merkezlerine yakın olması sebebi ile hafta içi iş yemeklerine de ev sahipliği yapıyor. Ama bence Fenix’in yemek sonrası gece kulübüne dönüyor olması tek mekanda işi bitirmek isteyen kutlama grupları için, mekanı iyi bir alternatif durumuna getiriyor. Tabi restoranın Güney Amerika mutfağı bazlı yemekleri, farklı mutfakları deneyimlemeyi sevenler için de önemli bir ziyaret sebebi.


Ne kadar ödenir? (Güncelleme 14.11.2019)

Şehrin en şık restoranlarından biri olan Fenix’de etnik Güney Amerika mutfağından seçmeler ile bir başlangıç yapılabilir. ortaya söylenebilecek bu tabaklarda Levrek Ceviche 110 TL, Dana kaburga taco 58 TL olarak fiyatlanmış. Ana yemek olarak Etlerden Dana bonfile 132 TL, Kum Midyeli  Spaghetti Midye 92 TL olarak menüde yerini almış. Havyar falan işlerine girmeden, çok abartı olmayan bir yemek için Fenix’de kişi başı 400 TL (başlangıç kokteyli dahil) ortalama hesap ile çıkılabilir. Kokteyllerin 70 TL olduğu mekanda, kulüp saatine kalmanız halinde ise bu rakam kişi başı 600-700 TL olarak düşünülebilir. Fenix’e gece gitmeniz halinde ise konforlu bir alanda durabilmek için fiyat 1.200 TL’ den başlayan ağır alkol şişelerden birini açmanız gerekeceğini hesaba katın.

fenix
Fenix Adres: Etiler Mahallesi, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:79, Beşiktaş
Telefon: (0212) 265 55 88


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.