Etiler-Boğaz Müdavimlist Steakhouse

Etiler’de Et Savaşları (Steakhouse Dosyası)

Gün geçmiyor ki Etiler’de yeni bir et restoranı, diğer bir adıyla steakhouse açılmasın. An itibarı ile irili ufaklı 10’dan fazla steakhouse-kasap bölgede hizmet veriyor durumda. Peki ne oldu da Etiler, bir anda et restoranlarının merkezi haline geldi.Aslında mekanlar her ne kadar benzer menüler sunsa da, atmosferleri anlamında farklılaşarak, kendi müdavimlerini oluşturmaya çalışıyorlar. Kimi daha gizli-saklı kalmayı tercih ederken, kimi şovlarıyla ön plana çıkmaya çalışıyor. Birisi alkol satmazken, diğeri biri kokteylleri ile ön plana çıkmış durumda. Bu yazıda müdavimin en iyi yaptığı şey olan “mekan incelmesini” yaparak hedefledikleri hayat tarzı üzerinden mekanlara göz atacağız.  Bu anlamda bulunduğu kategoriyi en net temsil eden ve en karakteristik 4 Etiler steakhouse restoranını inceleme altına alıyoruz.

Steakhouse restoranlarda sunum ön planda

Steakhouse restoranlarda sunum ön planda

Kasap – işletmeci Kavramı

Etiler steakhouse restoranlarının hepsinin ortak bir özelliği var. Bu mekanların işletmecilerinin hemen hemen tümü Günaydın çıkışlılar ve Cüneyt Asan‘ın elinden geçmişler. Yani Cüneyt Asan’ın sektöre olan kattıklarını gerek rakamsal, gerek yapısal anlamda düşünebiliyor musunuz? Sadece sınırları Türkiye’yi aşmış milyonlarca dolarlık ekonomi yaratmakla kalmayıp, hayatımıza, dry age ,lokumkasap-işletmeci gibi kavramlar sokmuş durumda. Aşağıda 4 mekanı detaylı incelerken steakhouse restoranlarda takılmanın raconlarını da anlatacağız.

steakhouse

Steakhouse restoranlarda yemek sunumu ön planda

Scarlet Steakhouse Etiler

Bu sene Mart ayında Nusret’in hemen arkasına açılan Scarlet, özellikle şık atmosferi ile dikkat çekiyor. Hele ki Scarlet’in bir de barı var ki, hem fiziksel anlamda, hem içerik anlamında İstanbul’daki en kuvvetli barları arasında rahatça sayılabilir. Günaydın Steakhouse orijinli Süleyman Dilek’in işlettiği mekan, steak menüsünün diğer mekanlara göre daha şık bir ortamda sunuyor. Mermer ağırlıklı şık mobilya seçimi ile brasserie, fine dining arası bir ortam yaratan Scarlet, steakhouse restoranlarda eksik olan atmosfer eksikliğini doldurmayı hedeflemiş. Bu anlamda Etiler Scarlet, et menüsü almak isteyen ama şık ortamdan da taviz vermek istemeyen steak müşterisine göz kırpıyor.

Scarlet steakhouse şık ortamı ile dikkat çekiyor

Scarlet’in işletmecisi Süleyman Dilek’e göre steakhouse restoranlar, oturma düzeni ve yemek sunum materyalleri olarak ahşap kullanmamalılar. Bu tercihin çıkış noktası ahşabın, etin kanı, deterjan, ter gibi her türlü sıvıyı çekmesi. Bu sebeple Scarlet, steakhouse restoranların genelinde olduğu gibi ahşap malzeme ağırlıklı değil. Scarlet’ı diğer mevcut steakhouse restoranlardan ayıran bir başka özellik ise, müzik ve içki anlamında dünya mutfağı restoranı standardı yaratmış olmaları denebilir.

Scarlet Adres: Etiler Mahallesi, Seher Yıldız Sk. No:3, 34337 Beşiktaş
Telefon: (0212) 265 52 65
Kişi başı ortalama hesap: 200 TL

Nusret Etiler

Steakhouse restoranların ana caddeye çıkmasını ve halkın geneli tarafından keşfedilmesini sağlayan Nusret Gökçe de Günaydın’dan çıkma kasaplardan. Nusret, Enteresan kişiliği ve etler ile yaptığı estetik koreografiler ile sadece ülke değil, dünya çapında da bir fenomen olmuş durumda. Bu popülerliğin Etiler’de ki mekana yansıması ise, günün her saati (çoğunluğu Arap turist) kapısında oluşan kuyruk ile başa çıkamaya çalışmak olmuş. Aynı zamanda da, farklılaşan müşteri profili sebebi ile, diğer steakhouse restoranlara dağılan kitlesini Bebek, Nişantaşı gibi açtığı şubeler ile geri kazanılmaya çalışıyor.

Nusret'in abisi Özgür Gökçe

Nusret’in abisi Özgür Gökçe

Etiler Steakhouse restoranlarının arasında en kalabalığı olmasına rağmen, aynı zamanda Nusret aralarında en pahalı olanı durumunda. Etiler Nusret’de ortaya bir başlangıç, salata ve ana yemek yenmesi halinde, menünün ruhunu da uygun bir içecek ile birlikte, kişi başı 250-300 hesap ödeniyor. Nusret’in sık sık uğradığı mekan da şanslıysanız, kendisinden sizin için bir menü yapmasını isteyebilirsiniz. Eğer baktınız Nusret yoksa, abisi Özgür Gökçe her zaman mutfağın içerisinde oluyor.

Nusret Adres: Etiler Mahallesi, Hisar Üstü Nispetiye Cd. No:87, 34337 Beşiktaş
Telefon: (0212) 358 30 22
Kişi başı ortalama hesap: 275 TLSteakhouse restoranların raconu

Steakhouse restoranlarında nasıl takılınır açıklayalım bu arada. Racon, mekana girdiğiniz zamanda direk masaya oturmak yerine, mutfaktaki işletmeci-kasap ile etlerin son durumunu konuşup, gerekirse kendinize menü yaptırıyorsunuz. Bu arada kasap arkadaşla samimiyseniz etrafta havanız oluyor (teknik olarak). Tabi bu durumun bir de bedeli var; samimiyetiniz seviyesine göre bir hesap yemek sonunda sizi bekliyor.

Gürkan Şef Etiler

Yine günaydın ekolünden gelme Gürkan şefin, işletmeci-kasap olduğu mekan alkolsüz konsepti ile, diğer etiler steakhouse restoranlarımızdan ayrılıyor. Girişinde hemen ünlülere özel yaptırılmış, üzerinde isimleri bulanan et bıçaklarının olduğu dolap sizi karşılıyor. İçerinde dry age (olgunlaştırılmış et) etlerin bulunduğu dolap, steakhouse restoranların en temsili görüntüsünü hemen misafirlerine sunuyor. Gürkan şef ülkemize son dönem yoğun rağbet gösteren Arap turist den, maksimum seviyede faydalanmak için restoranı alkolsüz olarak açmış. Bu durumun bir sonucu olarak da mekanda yerli misafir oranı dip seviyeye inmiş durumda.

Gürkan Şef'de ünlülerin isimlerinin yazılı olduğu bıçaklar sergileniyor

Gürkan Şef’de ünlülerin isimlerinin yazılı olduğu bıçaklar sergileniyor

Mekan alkollsüz dedik ama, Gürkan şefin barından çıkan kokteyller, değme barların hazırladığı içkileri aratmıyor. Etin servisinde şovun ön plana çıktığı mekan, lezzetin yanına eğlenceli bir ortam yaratarak pahalı cadde de atmosferi yüksek tutmaya çalışıyor. Vay vay ve Kuzu kafes, Gürkan şefin öne çıkanları.


Gürkan Şef Adres: Etiler Mahallesi, Tanburi Ali Efendi Sokak, No 1, Beşiktaş
Telefon: (0212) 2658080
Kişi başı ortalama hesap: 150 TL

Elbet Steakhouse

Nusret’den ayrılan Elvan ve İbrahim şefin açtığı Elbet steakhouse, Akatlar’da butik bir mekan olarak hizmet veriyor. Yaren sokak’da, son dönem restoran hareketliliği yaşanmış, bir meyhane, bir uzak doğu ve bir İtalyan açılmıştı. Tamamlayıcı mutfak Elbet Steakhouse da 4. restoran olarak buradaki yerini almış durumda. Mekanın işletmecilerinin eski Nusret personeli olması, Nusret’in fazla göz önünde olması ve Arap müşteriye dönmesi sonucu Elbet, yerli steakhouse müşterisinin bir bölümünü almayı başarmış. Mekanın sote de kalmasının diğer bir sonucu da ünlülerin Elbet’i ayak alışkanlığı oluşturmasına sebep olmuş. Hatta Cem Yılmaz’ın yemek için işletmenin önünde bir süre sıra beklediğinin duyulması, mekana ilgiyi iyice arttırmış.

Elbet steakhouse

Şovun bir nebze olarak geride kaldığı ve etin ön plana çıktığı Elbet steakhouse, kabul edilebilir fiyat/kalite dengesi ile, misafir kitlesinde memnuniyet yaratıyor durumda. Seçtiği lokasyonun bir anlamda kurtarılmış bölge olması sebebi ile, rakiplerinin içerisinde bulunduğu fazla göz önünde olma halinden, olumlu anlamda yararlanıyor. Bu sayede de, aşırı şişirilmiş bir balon olmaya doğru giden steakhouse tarzı restoranların yaşadığı kontrolsüz popülerlikten kısmi ölçüde etkileniyor.

Elbet Steakhouse Adres: Akat Mahallesi, Yaren Sk. 6-21, 34335 Beşiktaş/Istanbul
Telefon: (0212) 351 03 44
Kişi başı ortalama hesap: 125 TLEn Sürprizsiz: Günaydın
En Şovmen: The doctor (Doktor)
En Trendi: Scarlet
En yorgun: Nusret
En Mutaassıp: Gürkan Şef
En Kurtarılmış: Elbet
Etiler steakhouse restoranları ile ilgili yorumlarınızı lütfen paylaşın

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.