Etnik Mutfak Nişantaşı-Beşiktaş

Dubb Indian Bosphorus

dubb

İstanbul’da restoran tarzları, dönemsel olarak ortaya çıkan ve furyalar halinde gelen belli tipteki mekanlar üzerinden oluşuyor. Şehrin kültürel zenginliği maalesef mutfak ve mekan çeşitliliği anlamıda karşılık bulmaktan oldukça uzak. İstanbul’un güzel manzaralı mekanlarında konuşlanan restoranlar ise son dönem genelde ya meyhane mutfağı, yada karma dünya mutfağı üzerine menüler sunuyor. Bu anlamda Dubb Indian Bosphorus gibi değerli konumda olup, farklı ve özellikli lezzetler sunan restoranlar bulunca keyifleniyoruz. Hilton İstanbul’un içerisindeki Dubb Indian, Hint kültürü ile İstanbul ruhunu harmanlayarak sadece yemek değil, egzotik bir deneyim yaşatıyor.

dubb indian

Dubb Indian Bosphorus’u 5 klasik sorumuzda inceleyelim

Ne yenir, Ne içilir?

İngilizce harmanlama anlamındaki Dubb, bugünde aktif olan ilk şubesini 20 yıl önce Sultanahmet’te açmış. Lokaller tarafından da sevilen bir restoran olan Dubb Indian Sultanahmet turistlerin gittiği ama turistik olmayan bir çizgide devam etmiş. 2o16 yılında açılan Hilton şubesi ise markayı şehrin en güzel lokasyonlarından birisine taşımış. Restoranın mutfağının temel felsefesi ise doğru tedarik ve iş bilen Hintli şeflerin bir araya getirilmesi olarak ifade edilebilir. Mutfağın temelini oluşturan başta baharatlar olmak üzere siyah mercimek, çemen otu gibi birçok ürün Hindistan’dan temin ediliyor. Bu arada her ne kadar Etnik mutfak olarak tanımlasak da, Hint mutfağı damağımıza oldukça uygun. Kültürün, mutfağımıza ve kültürümüze bir diğer yakınlığını da, yemeklerin ortaya servis edilmesinde görüyoruz.

dubb

Kültürleri gereği büyük baş hayvan etinin servis edilmediği restoranda tavuk, kuzu ve balık özel baharat ve soslar ile hazırlanıp sunuluyor. Bezelye, fasulye ve Siyah mercimek gibi ürünleri bol kullanan mutfak, vejeteryanlar için de, içerisinde imza tabak Dal Makhani’nin de olduğu lezzetli alternatifler sunuyor. Başlangıçlara gelecek olursak, Kuzey Hindistan lezzeti Lamp Soup en geleneksel çorbalardan olup, salatalardan Crunchy Potato And Avocado Chat ön plana çıkanlardan. Restoranın ana yemek bölümü ise temel olarak Körili ve Tandırlar olarak 2 bölümde sunuluyor. Körili bölümde kullanılan baharat ve sosların tavuğa (Butter Chicken imza tabaklardan) kattığı lezzet şaşırtırken, bol baharatlı patatesli kuzu Lamb Vindaloo denenmesi gerekenlerden. Tandır bölümünden ise sarımsak ve süzme yoğurt ile marine edilmiş Garlic Malai Tikka ve Hint usulü tandırda Levrek Tandoori Seabass oldukça iyi seçimler olacaktır.

dubb

Restoranın tandır fırınında sunulan ve oldukça sevilen ekmekleri ve buharda pişen pilavları menüde kendilerine ait bölümde sunuluyor. Nane, tereyağı, sarımsak gibi farklı tarzlardaki lavaş tarzı ekmekler ile baharatlar ile tatlandırılmış karidesli, kuzu etli pilavlar Dubb Indian’a gitmek için başlı başına sebep oluşturuyor. İçecek olarak şarap seçeneklerinin yanı sıra yemekler ile uyumlu ale biralar da sunan restoranın keyifli bir barı mevcut. Finalde Tatlı olarak Hint peynirinden yapılmış Rasmali ve Hint usulü dondurma Kulfi tercih edilebilir.

dubb

Ne zaman gidilir?

Hilton İstanbul’un içerindeki Dubb Indian Bosphorus, haftanın 7 günü öğle servisinde 12:00-15:00 saatleri, akşam servisinde ise 18:00-23:00 arası hizmet veriyor. Kış aylarında otelin en üst katında faal olan mekan, yazları Otelin bahçe bölümün iniyor. Otelin, ağaçlarla kaplı ve boğaz manzaralı bahçe bölümü yazın İstanbul’un en güzel simgeleyen mekanlarından birisi haline dönüşüyor. Esintili bahçesinde, gürültüden uzak atmosferi ile gündüz tercih edilecek Dubb’a özellikle akşam servisinde rezervasyon yaparak gitmekte fayda var.

Ne giyilir?

Dubb Indian Bosphorus, içerisinde bulunduğu İstanbul simgelerinden olan yapının ruhunu, spiritüel Hint kültürü ile harmanlayarak sunan bir mekan. Yazlık bahçesinde sade ve doğallığın ön planda olduğu restoranın, kışlık bölümü Hint kültürünü simgeleyen aksesuar ve motifleri ile dekore edilmiş. Tabi mekana girer girmez gelen tütsü kokusu, deneyimin sadece yemekle sırlı olmayıp, kültürün bir parçası olmaya davet ediyor. Dubb Indian Bosphorus, rahatlığın ve şıklığın birleştiği spor/şık giyim tarzıyla ziyaret edilebilir

Kim kim gidilir?

Dubb Indian, gustosu yüksek dostlar ile deneyim odaklı bir yemekte bir araya gelmek için ideal bir mekan. Manzarası, egzotik ruhu ve sıcak atmosferi ile restoran, romantik bir yemek için de iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Mekan ayrıca son dönem Hint kültürüne artan ilgi sebebi ile bekarlığa veda grupları tarafından da tercih edilebilir. Ayrıca üst düzey servis ve kimlikli mutfak, iş yemeği ve yabancı misafir ağırlamada da mekanı olduka uygun kılıyor.

dubb

Ne kadar ödenir?

Dubb Indian bosphorus, Hint’li şefler tarafından, yerinden gelen ürünler ile hazırlanan yemekleri, sunan etnik bir restoran. Şık atmosfere sahip mekandaki başlangıçlardan, Lamp Soup 33 TL, Crunchy Potato And Avocado Chat 37 TL’den servis ediliyor. Kebap (Tandoori) çeşitlerinin 71-92 TL arası olduğu restoranda, imza tabak Dal Makhani 71 TL’den servis ediliyor. Tandır ekmeklerinin 6 TL’den başladığı Dubb Indian’da, ana yemekleri aratmayan pilavlar 25-81 TL arası fiyatlanıyor. Tatlı fiyatlarının 27-33 TL arası olduğu restoran, öğle servisinde kişi başı 150 TL, akşam servisinde 250 TL ortalama hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Dubb Indian Bosphorus Adres: Cumhuriyet Caddesi No:50, 34367 Şişli
Telefon: (0212) 343 80 81

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.