Kapanan Mekanlar

LETAFET Steakhouse (Kapandı)

Son dönemin en sevilen restoran türlerinden olan steakhouse’lar şehrin en önemli caddelerinde ve AVM’lerde bir bir açılıyor. Sadece Etiler’de 10’a yakın steakhouse restoranının olduğunu geçenlerde detaylı bir inceleme yazısında anlatmıştım. Geçenlerde yolumun düştüğü İstanbul’un en yakın kaçış noktalarından Zekeriyaköy’de, bir steakhouse restoranı ile tanıştım. Hani klişe bir laftır ama şehrin gürültüsünden uzakta, temiz hava ve günlük tempodan çıktığınızda ne yediğinizi, içtiğinizi daha iyi anlıyorsunuz. Letafet Steakhouse Zekeriyaköy, bu anlamda sektörün yarattığı “eti modern sunumlar ile şık bir ortamda sunan restoran” anlayışını, doğayla birleştirerek eksik olan parçayı tamamlamış.

Letafet

Ne yenir, Ne içilir?

Letafet Zekeriyaköy’ün işletmecileri şehrin içindeki restoranlarda, yemeğin çok hızlı tempoda yendiğini düşünüyorlar. Özellikle pahalı Avm ve caddelerde hizmet veren steakhouse restoranların kirayı çıkarmak için masaları bir an önce çevirme telaşıyla, hızlı servis yaptıklarına dikkat etmişler. Bu düşünceyle dünyadaki örneklerinde olduğu gibi, steakhouse tarzı bir restoranın zamanın biraz yavaşladığı bir ortamda olması fikriyle Zekeriyaköy’ü konum olarak seçmişler. Dry Aged dolabı, yaratıcı steakhouse sunumları, dışarıya çiğ et veren kasabı ile tam bir steakhouse olarak hizmet veren Letafet’in içerisinde, Bağbostan isimli bir de organik market bulunuyor.

letafet

Etlerini Balıkesir’den temin eden Letafet, Dry aged dolabında en az 28 gün bekletmeden etleri mutfağa sokmuyor. %40’a kadar fireye sebep olan bu işlem, etin daha yumuşak ve lezzetli olmasını sağlıyor. Letafet’de sadece süt kuzusundan yapılan Kuzu kafes ve özel sosuyla servis edilen Şaşlık spesiyaller arasında. Salon ve mutfak ekibinde Günaydın ve Nusret’den gelen personelin de bulunduğu restoranda, usulüne göre pişirilen etler, içesindeki suyu kaybettirmeden servis ediliyor. Tandır usulü pişirilen, Asado, Kuzu gerdan ve Kuzu kolunun da servis edildiği restoranda, Lokum, New York Steak, Spagetti gibi steakhouse restoranlarda görmeye alıştığımız tabaklar, menünün önemli parçaları durumunda. Restoranın sevilen salataları Roka-Parmesan ve Tulum Peynirli Salata, işletmenin içerisinde bulunan sertifikalı organik manavdan temin ediliyor. Tatlı olarak sunulan havuç dilimi baklavalar ise Gaziantep’li meşhur Koçak’tan getirtiliyor.

letafet

Ne zaman gidilir?

Letafet Steakhouse, şehrin biraz dışında olmakla birlikte, keyifli orman yolundan veya yeni yapılan Tünel’den 20 dakika civarında ulaşılabilecek bir restoran. Günün uzadığı bahar ve yaz aylarında keyifli bir kaçış noktası olan Letafet, kış aylarında ise, şömineli Gazeboları ve bol mum ışıklı, şık salonu ile romantik bir atmosfer sunuyor. Haftanın 7 günü 9:00-24:00 arası hizmet veren mekan, güne sunduğu özel bir kahvaltı ile başlıyor. Çevredeki villalar tarafından hemen benimsenen restoran hafta içi bölgede yaşayanlar kadar, dışarıdan gelen misafirlere de hizmet veriyor. Hafta sonları ise öğle saatlerinden itibaren dolmaya başlayan Letafet, Cuma günü işten erken kaçıp, kafa dağıtmak için gayet uygun bir restoran.

letafet

Ne giyilir?

Letafet steakhouse, rahat ortam sunun ama özellikle iç mekanı şık bir restoran. Mekana giderken ne giyeceğiniz biraz da hangi gün ve saat de gideceğinize bağlı. Örneğin Letafet Zekeriyaköy’deki en şık restoran olduğu için, akşam saatlerinde bölgede oturanlar dışarı çıkma güdüsüyle mekana spor/şık geliyorlar. Daha erken saatlerde ise mekanın spor giyim tarzına daha uygun olduğunu söyleyebilirim. Son dönem sıkça duymaya başladığımız Slow life akımını benimseyen işletmenin ana amacı misafirlerine rahat ama konforlu bir ortamda keyifli zaman geçirtmek diyebilirim.

letafet

Kim kim gidilir?

Letafet Steakhouse Zekeriyaköy, şehirden kaçış noktası durumunda olmakla birlikte, konforlu bir ortamda, nitelikli yemekler sunan bir restoran. Dolayısla mekan özel gün yemekleri için önemli bir alternatif durumunda. Letafet’in bahçesinde bulunan gruplara özel Gazebolar, sevilen steakhouse menüsüyle birleşince kutlama grupları için de ideal bir mekan ortaya çıkmış. İşletmenin şehrin kargaşasından uzak ama standartları yüksek ortamı, şirket toplantıları için de oldukça uygun bir atmosfer sunuyor. Tabi ki letafet, özellikle hafta sonları ailecek gelip gün boyu bahçede yayılmak için de iyi bir alternatif durumunda.

Ne kadar ödenir?

Letafet Steakhouse, kırmızı et üzerine maliyetleri olan bir restoran olarak mütevazi bir fiyat politikası gütmüş. Meşhur stekhouse lezzetlerinden Lokum’un porsiyon fiyatı 60 TL iken, 4 kişilik kafes 215 TL, 200 gr’lık Burger ise 28 TL olarak fiyatlanmış. Burger ve hafif içecek seçimi ile kişi başı 35-40 TL ödeyeceğiniz mekana, içkili ve daha uzun oturmalı bir menü için kişi başı 150 TL civarı hesap beklentisi beklenti dahilinde gidilebilir. Letafet Steakhouse’da, paket servis ve vale hizmeti de mevcut.

Letafet Steakhouse Adres: Zekeriyakoy Mah. 1. Cad. No:13 Zekeriyaköy, Sarıyer
Telefon: 0530 780 57 74

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.