Etiler-Boğaz Müdavimlist

Değişen Yüzüyle Akmerkez ve Yeni Mekanları

 

1993 yılında açıldığında İstanbul’daki ilk alışveriş merkezlerinden biriydi. Senelerce rakipsiz olarak İstanbul her yerinden, hatta şehir dışından gelen misafirleri ile dolup taştı. Home store’u, Park cafe’si, S cafe’si ile hafta sonu dışarı çıkmadan önce toplanılan ilk buluşma noktası olma özelliğini uzun süre korudu. Hatta öyle ki, Etiler’de canlı müzik yapan Arto gibi şarkıcılar, kendini hatırlamak için Cumartesi günleri Akmerkez’de turlarken görülürdü. Girişinde bulanan Papermoon, hem restoran, hem bar olarak senelerce en prestijli mekan durumunda oldu. Tek tabanca olma durumu 10 sene boyunca devam etti. 2000’li yıllarda sırasıyla Metro city, Cevahir, Kanyon ve İstinye park’ın açılması ile artık rakipsiz değildi.


Akmerkez wepubilc

Akmerkez Wepublic

Kabuğuna çekilme dönemi

Ardı ardına açılan Avm’ler, ilgiyi yavaş yavaş Akmerkez’in üzerenden alıp İstanbul’un geneline yayılan yeni adreslere yönlerdi. Hem yeme-içme, hem mağaza anlamında yeni markalar çıkaran bu Avm’ler tüketici ilgisini Üzerine çekmeyi başardılar. Özellikle 2005 sonrası uzun sürecek bir sessizlik dönemine giren Akmerkez, artık mahalle sakinlerine hizmet veren, lokal bir alış veriş merkezine dönüşmüştü. Bu durumun dezavantajları olduğu gibi, aslında bazı avantajları da vardı. Konumu gereği lüks segmentte yer alan Akmerkez, sakin geçirdiği dönemde harcama gücü yüksek olan sadık bir müşteri kitlesini tutmayı başarmıştı. Lüks kategoride var olan bir çok rakip Avm, popülerlik noktasında Arap turist de dahil geniş bir kitleye hitap ederken, Akmerkez daha niş kalmayı başardı. Son bir kaç yılda ise Alış veriş merkezi yaptığı atılımlarla adeta eski günlerine göz kırpar duruma geldi.

Akmerkez Mekanlar:

Wepublic

Boyner grubunun hayata geçirdiği proje, Wepublic Akmerkez’in koridorlarına yayılan mağaza anlayışıyla, hem atıl alanı değerlendirmiş, hem de Avm’ye hareketlilik katmış. Daha önce de alış veriş merkezinin önemli bir metrekaresini kullanan Beymen grubu, mağazayı yeni bir marka ile Avm koridorlarına taşıyarak çok zekice bir harekette bulunmuş. Yaratıcılarının “karnaval atmosferinde alışveriş ortamı yaratma” fikri Akmerkez’in koridarlarına doğru bir şekilde uygulanmış.

Wepubic Akmerkez'İn yeni yüzü

Wepubic Akmerkez’İn yeni yüzü

Wepublic’de oyun havuzlarında bulanan tipte bir kaydırağın bulunması, eğlenceli ve enteresan bir hava oluşmasına sebep olmuş. Wepublic, Cem Boyner’in ifadesiyle “Über lüks değil, mass değil tam ortada” bir ürün portföyü ile tüketicin karşısına çıkıyor.

Wepublic'in kaydırağı

Wepublic’in kaydırağı

Serafina

Avm’lerin aynı zamanda sosyal bir ortam olduğu ve yeme-içme alternatiflerinin bu ortama ne kadar büyük katkıda bulunduğu son dönemde iyice anlaşıldı. Bu durumu gözeterek Akmerkez, en önemli değişikliklerinden birisini de yeme-içme opsiyonlarında yapmış. New york orijinli İtalyan restoranı Serafina, Akmerkez’e renk katan önemli mekanlardan birisi durumunda. Öğle ve akşam yemekleri oldukça hareketli olan Serafina, ara saatlerde de özellikle buluşma noktası ve alışveriş arası soluklanma mekanı olarak tercih ediliyor. Serafina’ya Özel günlerde akşam yemeği için rezervasyonla gidilebileceği gibi, günün farklı saatlerinde kahve veya içkiye gidilebilir.

Serafina, Akmerkez

Serafina, Akmerkez

Take A Seat

Akmerkez Food Court katında kapalı ve açık teras bölümleri ile yeni açılan Take A seat, 7 bölümden oluşan bir yeme-içme ve yaşam alanı. Hızlı ve sağlıklı yemek isteyenler için yüksek buhar basıncı ile 90 saniyede pişen yemekleri ile Meal Tray. Taze sıklımış detox meyve/sebze suları ile Village,  kahvede uzmanlaşmış Filozofi, ekmek, pizza ve pastane ürünleri ile Papa Forni, öğle ve akşam yemekleri kadar barıyla da ses getirecek Chet Bistro-Bar, 6 yaş üzeri çocuklara yine sağlıklı yemekler sunan Fine kids ve son olarak gurme ürünler satan market bölümü Take me home. Geniş terası ve keyifli iç bölümü ile Take A Seat, Akmerkez’in yeme-içme anlamında rakipleri ile arasındaki farkı kapatmasına oldukça yardımcı olacağa benzer.


Take A Seat, Chef Bistro Bar

Take A Seat, Chef Bistro Bar

Martinez

Yaz/kış kullanılan büyük bir bahçeli bir dış mekan ve güzel bir bara sahip olan bir iç mekandan oluşan Martinez İstanbul, günün her saatinde misafirlerine nezih bir ortam sunuyor. Konumu sebebiyle, Öğlenleri iş yemekleri için ideal olan bu mekan, akşamları ise aile/arkadaşlarla gidilecek özel mekanlardan biri haline gelmiş. Ayrıca Martinez İstanbul’un Akmerkez’de bulunması sebebiyle, mekan günün her saatinde misafirlerine alışveriş yorgunluklarını atarak soluklanabilme imkanı sağlıyor.

Martinez bahçe

Grandma

Yolculuğuna Teşvikiye’de başlayan Grandma, artizanal ve özgün ürünler yapan sempatik bir pastane. Akmerkez’in giriş katına açılan Grandma, öğlen ve akşam servislerinde dünya mutfağından bir menüyle karşımıza çıkıyor. Alkol servisde bulunan mekan gün boyu kahve içki için tercih edilebilir. Keyifli pastane ürünleri ile Grandma kahvaltı anlamında da, Akmerkez ve Etiler bölgesi için önemli bir açığı kapatmış durumda.

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.