ATIŞ SERBEST Brasserie-Bar Etiler-Boğaz İtalyan Mutfağı

Değişen Yüzüyle Yeni Akmerkez

1993 yılında açıldığında İstanbul’daki ilk alışveriş merkezlerinden biriydi. Senelerce rakipsiz olarak İstanbul her yerinden, hatta şehir dışından gelen misafirleri ile dolup taştı. Home store’u, Park cafe’si, S cafe’si ile hafta sonu dış

arı çıkmadan önce toplanılan ilk buluşma noktası olma özelliğini uzun süre korudu. Hatta öyle ki, Etiler’de canlı müzik yapan Arto gibi şarkıcılar, kendini hatırlamak için Cumartesi günleri Akmerkez’de turlarken görülürdü. Girişinde bulanan Papermoon, hem restoran, hem bar olarak senelerce en prestijli mekan durumunda oldu. Tek tabanca olma durumu 10 sene boyunca devam etti. 2000’li yıllarda sırasıyla Metro city, Cevahir, Kanyon ve İstinye park’ın açılması ile artık rakipsiz değildi.


Akmerkez wepubilc

Akmerkez Wepublic

Kabuğuna çekilme dönemi

Ardı ardına açılan Avm’ler, ilgiyi yavaş yavaş Akmerkez’in üzerenden alıp İstanbul’un geneline yayılan yeni adreslere yönlerdi. Hem yeme-içme, hem mağaza anlamında yeni markalar çıkaran bu Avm’ler tüketici ilgisini Üzerine çekmeyi başardılar. Özellikle 2005 sonrası uzun sürecek bir sessizlik dönemine giren Akmerkez, artık mahalle sakinlerine hizmet veren, lokal bir alış veriş merkezine dönüşmüştü. Bu durumun dezavantajları olduğu gibi, aslında bazı avantajları da vardı. Konumu gereği lüks segmentte yer alan Akmerkez, sakin geçirdiği dönemde harcama gücü yüksek olan sadık bir müşteri kitlesini tutmayı başarmıştı. Lüks kategoride var olan bir çok rakip Avm, popülerlik noktasında Arap turist de dahil geniş bir kitleye hitap ederken, Akmerkez daha niş kalmayı başardı. Son bir kaç yılda ise Alış veriş merkezi yaptığı atılımlarla adeta eski günlerine göz kırpar duruma geldi.

Wepublic

Boyner grubunun hayata geçirdiği proje, Wepublic Akmerkez’in koridorlarına yayılan mağaza anlayışıyla, hem atıl alanı değerlendirmiş, hem de Avm’ye hareketlilik katmış. Daha önce de alış veriş merkezinin önemli bir metrekaresini kullanan Beymen grubu, mağazayı yeni bir marka ile Avm koridorlarına taşıyarak çok zekice bir harekette bulunmuş. Yaratıcılarının “karnaval atmosferinde alışveriş ortamı yaratma” fikri Akmerkez’in koridarlarına doğru bir şekilde uygulanmış.

Wepubic Akmerkez'İn yeni yüzü

Wepubic Akmerkez’İn yeni yüzü

Wepublic’de oyun havuzlarında bulanan tipte bir kaydırağın bulunması, eğlenceli ve enteresan bir hava oluşmasına sebep olmuş. Wepublic, Cem Boyner’in ifadesiyle “Über lüks değil, mass değil tam ortada” bir ürün portföyü ile tüketicin karşısına çıkıyor.

Wepublic'in kaydırağı

Wepublic’in kaydırağı

Serafina

 #italyan #brasserie-bar

Avm’lerin aynı zamanda sosyal bir ortam olduğu ve yeme-içme alternatiflerinin bu ortama ne kadar büyük katkıda bulunduğu son dönemde iyice anlaşıldı. Bu durumu gözeterek Akmerkez, en önemli değişikliklerinden birisini de yeme-içme opsiyonlarında yapmış. New york orijinli İtalyan restoranı Serafina, Akmerkez’e renk katan önemli mekanlardan birisi durumunda. Öğle ve akşam yemekleri oldukça hareketli olan Serafina, ara saatlerde de özellikle buluşma noktası ve alışveriş arası soluklanma mekanı olarak tercih ediliyor. Serafina’ya Özel günlerde akşam yemeği için rezervasyonla gidilebileceği gibi, günün farklı saatlerinde kahve veya içkiye gidilebilir.

Serafina, Akmerkez

Serafina, Akmerkez

Take A Seat

#brasserie-bar

Akmerkez Food Court katında kapalı ve açık teras bölümleri ile yeni açılan Take A seat, 7 bölümden oluşan bir yeme-içme ve yaşam alanı. Hızlı ve sağlıklı yemek isteyenler için yüksek buhar basıncı ile 90 saniyede pişen yemekleri ile Meal Tray. Taze sıklımış detox meyve/sebze suları ile Village,  kahvede uzmanlaşmış Filozofi, ekmek, pizza ve pastane ürünleri ile Papa Forni, öğle ve akşam yemekleri kadar barıyla da ses getirecek Chet Bistro-Bar, 6 yaş üzeri çocuklara yine sağlıklı yemekler sunan Fine kids ve son olarak gurme ürünler satan market bölümü Take me home. Geniş terası ve keyifli iç bölümü ile Take A Seat, Akmerkez’in yeme-içme anlamında rakipleri ile arasındaki farkı kapatmasına oldukça yardımcı olacağa benzer.


Take A Seat, Chef Bistro Bar

Take A Seat, Chef Bistro Bar

Akmerkez Üçgen Teras

Akmerkez’in üst katında bulanan food court bölümü, üçgen terası, ödüllü sineması ve yeni proje take a seat ile oldukça hareketli bir kış sezonu geçireceğe benzer. Özellikle iç mekanlarda sigara içme yasağının başlamasının ardından, mekanlar dış alanlara daha çok önem vermeye başlamıştı. Akmerkez’de bu doğrultuda açık alanlarını daha efektif şekilde kullanmış oluyor.

Akmerkez teras

Akmerkez teras

Akmerkez’in ödüllü sineması Pink,  yıllarca en çok tercih edilen salonlardan birisi oldu.
Akmerkez sinema

Ödüllü sinema Akmerkez Pink

 

Mon marche, Akmerkez yakında açılıyor

Mon marche porojesi, Akmerkez’de yakında açılıyor

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.