Müdavim Pro

D.ream Satıldı (mı)?

Fenix Yalıkavak Marina

Yakın zamanda borç yapılandırması ile ilgili Türkiye’nin gündemine oturan Doğuş grubunun bazı varlıklarını satacağı da yine çeşitli haber kaynaklarında yer aldı. Şirket geçtiğimiz yıllarda, Kitchenette, Vogue, Anjelique, Masa, Ulus 29, Nusret, Fenix, Günaydın, Mezzaluna, Zuma gibi önemli markaları ardı ardına satın almıştı. Hatta piyasada bu satın almalar ile ilgili oldukça fazla sayıda spekülasyon da çıkmış, restoranların toplanıp Arap sermayesine satılacağı ve alkolsüz hala getirileceğine varan iddialar ortaya atılmıştı.

Mart ayının başlarında bizim içerik kopyalayıcı ama araştırma sevmeyen basınımız, bir birinden aldıkları haberde Doğuş grubunun D.ream için 1.5 Milyar $ değerleme üzerinden görüşmeler yaptığını yazdı. Görüşme yaptıkları yatırımcıları ise Temasek, GIC ve Metric Capital olarak belirtirmiş. Haberde yatırımcıların 200 milyon dolarlık bir pay alımı Yapacağı belirtiliyor. İşin enteresan tarafı da burada başlıyor. Yatırımcı kimliğini merak edip Metric Capital’in web sitesine bakınca D.ream şirketini halihazırda yatırım yaptığı şirketler arasında listelediğini gördüm. Yani satış sessiz sedasız olmuş bile.

Tabi bu satın alma eğer medyanın belirttiği rakamlar üzerinden olduysa şirketin %14’üne tekabül eder ki, D.ream satıldı yerine yatırım aldı desek daha doğru olur. Doğuş’un sektördeki önemli restoranları toplarken stratejisi neydi bilmem ama, ilk parti satış erken gelmiş denebilir. Şirket biraz da Nusret’den gelen popülariteyi değerlendirmek istemiş olabilir diye düşünüyorum. Zira D.ream, halka açık bir şirket olmadığı için karlı mı, yoksa zarar eden bir şirket mi olduğunu bilemiyoruz.Oranı ve fiyatı henüz ilan edilmediyse de D.ream satışı gerçekleşmiş gözüküyor. Hayırlı olsun diyelim

D.ream’in restorancılık sektörüne yaptığı bazı katkılardan da bahsetmek gerekirse;

  • Personelin olumsuz çalışma koşullarının iyileştirilmesi
  • Mesai saatleri kavramının sektörde uygulanmasına olan katkısı
  • Personel maaşının resmiyette düşük gösterilmesini önleme
  • Eğitime verilen önem sonucu, kalifiye eleman yetiştirilmesi
  • Kayıt dışı olan gelirleri, resmiyete alma
  • Endüstride standartların sağlanması

Olarak sayılabilir…

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.