Covid-19 Haberleri Müdavim Pro

Corona Virüs Koruyucu Ekipmanlar

corona

Malum Corona virüs, sebebiyle, sosyal izolasyonun arttığı ve çoğu işe de ara verildiği bir dönemden geçiyoruz. Tüm dünyada ekonomide ani bir duruşa sebep olan virüs hızla yayılırken, zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması şiddetle tavsiye ediliyor. Ancak bazı meslekler var ki, yaşamın devam edebilmesi için faaliyetlerine devam etmek zorundalar. Bu anlamda market, fırın, kasap gibi gıda sağlıyacıların yanısıra kuryeler de bu dönem oldukça yoğun bir şekilde çalışmaya devam ediyor. Sağlıkla ilgili hizmetlerin de tam kapasite devam ettiği düşünüldüğünde hizmet alan ve verenlerin temasta bulunurken dikkat etmesi pandeminin yayılmasında kritik bir öneme sahip. Bu anlamda zorunlu olarak insanlarla karşı karşıya yapılan işler için virüs koruyucu ekipmanlar önemli yer teşkil ediyor.

Covid 19’un özellikle yüz ve el üzerinden bulaştığı bilindiği üzere, virüsten korunma ekipmanları da bu alanda yoğunlaşıyor. İlk etapta maske ve plastik eldiven ile başlayan virüs koruyucu ekipmanlar, sonrasında yüz koruyucu gözlük, yüz koruma kalkanı gibi yaratıcı bir takım ürünler ile zenginleştirildi. Maske konusu ise sağlıkçıların kullandığı bir Amerikan standartı olan N95’ler, eczanede bulunan cerrahi maskeler ve estetik bir görünümü olan siyah maskeler üzerinden yürüyor. Hızla hayatımıza giren bu ekipmanlarda inovasyon süreci devam ederken, virüsün etkisi azaldığında açılacak olan hizmet sektörünün de virüsten koruma ekipmanları ile yola devam edeceğini ön görmek zor olmayacaktır. Restoran ve barlar için Corona kısıtlamaları bittiğinde servis personeli ve misafirleri koruma amaçlı çeşitli korunma ürünleri kullanmak zorunluğuda bağlanabilir.

corona

Vürüse Karşı Koruyucu ekipmanlar

Ağız maskesi

Ağız maskesi Corona virüsten korunmak için kullanılan en önemli ürünlerden birisidir. Çeşitli standartlara göre üretilen maskelerden hiçbiri yüzde yüz koruma sağlamasada riski azalttığı için kullanımı önemle tavsiye edilmektedir. Ağız maskesi adeta araçlarımıza yaptığımız trafik sigortaları gibi daha çok karşı tarafı korumaktadır. Genelde sağlıkçıların kullandığı N95 ağız maskeler ise özellikleri ve ventil denen kapakçıkları ile virüs, bakteri ve toz girmesini engellemektedir. Nonwoven kumaş kullanılarak üretilen N95 ağız maskeleri, yüksek korunmalı olamakla beraber, nefes almayı ve dolayısıyla hareket kabiliyetini sınırlar. Eczanelerde yaygın olarak bulunan ve devletin de dağıttığı standart ağız maskeleri 3 katlı elyaf bazlı kumaştan yapılır ve daha çok karşı tarafı koruma görevi görür. Corona virüsün ortaya çıkması ile yaygınlaşan yıkama özelliği olan siyah maskeler ise N95 ve cerrahi ağız maskesine göre daha az korumalıdır.

Yüz Koruyucu siperlik

Son günlerde sıkça karşımıza çıkan yüz koruyucu maskeler tükürük, damlacık, toz ve benzeri küçük cisimlerin göz, ağız ve buruna temasını engelleme amaçlı kullanılıyor. Karşı tarafı da koruyan ve ağız maskesine göre daha konforlu bir kullanımı olan siperlikler, özellikle müşteri ile karşı karşıya yapılan işler için oldukça uygun. Kırılmaz pet malzemeden yapılan yüz siperlikleri, düzenli olarak dezenfekte edilme yoluyla tekrar kulanıma uygun bir virüsten korunma ekipmanı olarak karşımıza çıkıyor. Yüz siperliği, restoran ve oteller açıldığında resepsiyon, barmen, garson, vestiyer gibi hizmet sektörü çalışanları tarafından da kullanılacak gibi gözüküyor.

yüz koruyucu

Koruyucu gözlük

Vücuda mukozalar yoluyla giren corona virüsten korumamız gereken yüzdeki diğer bir organ da gözlerimiz. Bu anlamda corona virüs korunma ekipmanları arasında koruyucu gözlükler de yaygın olarak kullanılmaya başlandı. Koruyucu laboratuvar gözlüğü olarakta bilinen bu gözlükler, gözün tamamını kaplayarak nefes yoluyla gelen parçacıklara karşı koruma sağlanıyor. Maske ile birlikte kullanıldığında yüzdeki 3 mukoza alanını kapatmaya izin veren koruyucu gözlük perakende sektörünün ardından hizmet sektöründe kullanılmaya aday gibi gözüküyor. Dezenfekte edildikten sonra tekrar kullanıma uygun olan koruyucu gözlük, virüsten korunmak için kullanılan oldukça pratik bir ürün olarak kaşımıza çıkıyor. Virüsten koruyucu gözlük alırken buğu önleyeci ve çizilmez olaması gibi kriterlere bakılabilir

koruyucu gözlük

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.