Brasserie-Bar Etiler-Boğaz Karma Dünya

Clorophilla Kanyon

Written by Bora Sarısu

Alışveriş merkezi anlayışına “sosyalleşme odaklı yaşam alanı” fikrini getiren ilk mekanlardan Kanyon’un içinde yakın zamanda önemli bir restoran değişikliği oldu. Yeme-içme anlamında güçlü AVM, daha önce Carluccios’a ev sahipliği yapan girişindeki en değerli alanını, Clorophilla markasına verdi. Adını Bitkilere rengini veren unsur olan klorofilden alan restoran, yeşili bol dekorasyonu ile ferahlatıcı bir restoran olmuş. Clorophilla Kanyon, Çelik ve betonun hükmettiği şehrin en merkezi noktasında yaratılan rahatlatıcı ve modern ortamında, Akdeniz (italyan) mutfağından lezzetler sunuyor. Popüler sosyalleşme alanı Kanyon’un içerisindeki mekan, özgün menüsü ve makul fiyatlarıyla plaza insanının kaçış noktası olmayı hedefliyor.

Clorophilla’yı 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

Ne yenir ne içilir?

Clorophilla Kanyon, menüsünü oluştururken öğle ve akşam servisi için gelen misafirlerini ayrı ayrı düşünmüş. Öğle servisinde zamanın değerli olması göz önüne alınarak hızlı servis edilen yemekler menüde konumlandırılmış. Doğal ürünlerin kullanıldığı mutfakta öğle saatleri için Izgara Levrek & Avakado Salatası,  Cızbız köfte, Cloroburger gibi tabaklar ön plana çıkıyor . Mekanın keyfini çıkarmak için zamanı bol olanlar ve akşam servisi için gelenler için ise Clorophilla, Keyifli ve ince detaylarıyla düşünülmüş bir menü oluşturmuş. İtalyan ağırlıklı karma dünya mutfağı üzerine olan mekanın menüsünde Türk mutfağından da seçmeler var.

Restoranın ön plana çıkan tabaklarını sıralamak gerekirse, başlangıçlarda örneğin Thai soslu karides de var, Patlıcanlı doğal otlu baklava böreği de var. Türk mutfağının son dönem önemli restoranların menüsünde etkisini yoğun olarak gösterdiği bu dönemde, Cholorophilla’da bu duruma kayıtsız kalmamış. Ana yemek seçeneklerinde ise Cızbız Köfte, Ağır Ateşte Pişmiş Kuzu İncik kadar özel yemekler mevcut. Mekanın diğer imza tabakları ise Trüf aromalı porcini risotto ve Thai soslu karides sote olarak sıralanabilir. Şarküteri tabağı olarak servis edilen Clorophillas Deli oldukça iyi soğuk et seçeneklerinden oluşuyor. Mekanın özle kokteyllerinden de bahsetmekte gerekirse Lemon grass ve Clorophill akşam barının sevilenleri olmuş durumda.

Ne zaman gidilir?

Clorophilla Kanyon, haftanın 7 günü 10:00-00:00 arası açık bir mekan. İş merkezlerinin arasında bulunan mekan güne kahvaltıyla başlıyor. Öğle servisi Kanyon’da bulunan tüm mekanlar gibi en yoğun servis saati olan mekan, gün boyunca yemeğe, içkiye be kahveye gelenleri ağırlıyor. Akşam saatlerinden itibaren ise mekan daha çok iş çıkışı barı ve zamanın yavaşladığı bir restorana dönüyor. Clorophilla’nın hemen girişindeki barda hafta içi 18:00 itibarı ile sunulan atıştırmalıklar ile içkiye gelen misafirler karşılanıyor. Müziğinde hafif hafif hızlandığı akşam saatlerinde mekanda keyifli bir Aperativo ortamı oluşuyor. Clorophilla’ya ulaşıma da oldukça kolay. Mekan yukarıda da belirtiğim üzere Kanyon’un hemen girişinde.

Ne giyilir?

Clorophilla Kanyon, modern çizgilere sahip dekorasyonu olan, şık bir şehir restoranı. Mekanın her yerine yerleştirilmiş bitkilerle de ferahlık hissi arttırılmış mekanın sıra dışı bir yapı olan Kanyon’a farklı bir açıdan bakan bir manzarası var. Öğle saatleri ve iş çıkışı mekanı olan Clorophilla’nın giyim kodları bu çerçevede Spor/Şık olarak şekilleniyor.

Kim kim gidilir?

Clorophilla’un Kanyon’daki diğer mekanlardan en büyük farkı gelen misafirlerine rahat ve ferah bir ortam sağlaması denebilir. Zira AVM’nin üst katlarındaki sıkışık ortam düşünüldüğünde, iş yemeği için mekan muadillerine göre ön plana çıkıyor. Akşam saatleri için ise iş çıkışı arkadaşlar ile barına takılmak için mekan tercih edilebilir.

Ne kadar ödenir?

Clorophilla Kanyon, 90 TL ‘den başlayan şarap şişe, ağır ateşde pişmişler hariç 30 TL civarı ana yemek ve 15 TL tatlı fiyatları ile muadilim restoranlarına göre uygun fiyatlı denebilir. Mekanın yeni açılmış olmasının da makul fiyatlamada etkili olduğu Clorophilla’da imza tabaklardan Trüf aromalı risotto 32 TL, Thai soslu karides sote 37 TL olarak menüde yerini almış. Oldukça iyi soğuk etlerden. Oluşan şarküteri tabağı olan Clorophillas Deli tabağı 39 TL olarak fiyatlanmış. Özet olarak öğle servisinde kişi başı ortalama 60 TL, uzun oturmalı bir akşam yemeğinde kişi başı 130 TL civarına mekanda iyi bir deneyim yaşamak mümkün.

Adres: Levent Mahallesi, Büyükdere Cd. Kanyon AVM No:185, 34330 Beşiktaş/Şişli/İstanbul
Telefon: (0212) 353 05 45

 

 

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.