Distile İşler Gastronomik Sözlük Mayalı İşler

Cibre Nedir?

Cibre nedir

Üzümün çeşitli amaçlarla kullanılmak üzere, suyu sıkıldıktan sonra kalan çekirdek, sap, kabuktan oluşan ve şeker içeren posasına cibre denir. Genellikle şarap üretiminden artan cibre birçok distile içkinin yapımında kullanılır. Cibre fermantasyonu sonucu oluşan alkolün, damıtılması sonucu oluşan yüksek alkolü içkiler Brandy kategorisinde değerlendirilir ve birçok Avrupa ülkesinde farklı isimlerle raflarda yer alır.  İtalyanlar, üzüm kabuğunda daha çok aroma bulunduğu için Grappa’yı cibreden yaparlar. Bulgar rakısı , Macar Palinka’sı ve Yunan Tsipouro, (Çipura) cibreden yapılan yüksek alkollü distile içkilerden bazılarıdır.


Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

For security, use of Google's reCAPTCHA service is required which is subject to the Google Privacy Policy and Terms of Use.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.