Bodrum Plaj

Bodrum Müdavim Meyhane

Müdavim

Bodrum çarşı, denize açılan mağazaları, şirin sokakları ve tarihi dokusu ile dünyanın en değerli çarşılarından birisi kuşkusuz. Bir ucunda Halikarnas, diğer ucunda Hadigari olduğu dönemlerde çarşı, Bodrum akşamlarının da alternatifsiz buluşma yeriydi. Zaman içerisinde Bodrum’da yerleşim alanları genişledikçe farklı bölgelerde sosyal alanlar oluştu. Ancak son dönem Marina bölgesinin ardından, çarşıda da yeniden bir mekan hareketliliği göze çarpıyor. Bu mekanlardan, Bodrum Müdavim Meyhane (adaşımız) adına uygun olacak şekilde, kısa zamanda birçok Müdavim elde etmiş. Çarşı içerisindeki mekan yaz-kış, Ege mutfağından lezzetleri nostaljik meyhane atmosferinde sunuyor.

Bodrum Müdavim Meyhane’yi 5 klasik sorumuzda inceleyelim

bodrum müdavim

Bodrum Müdavim Meyhaneyi klasik’ 5 sorumuzda inceleyelim

Ne yenir, ne içilir?

Bodrum Müdavim Meyhane, bir tarafı çarşıya, diğer tarafı denize açılan tipik bir çarşı evine konumlandırılmış bir mekan. Evin en önemli özelliği de kuşkusuz, vefat eden denizci Sadun Boro’ya ait olması. Büyük denizcinin hatıralarının yaşatıldığı mekan, gündüzleri keyifli bir lokanta ve plaj (yazları) akşamları ise beyaz örtülü masaları ile keyifli bir meyhane olarak hizmet veriyor. İşletme Sahibi Murat Oğan her ne kadar 25 senedir sektörde de olsa da, eşi Özlem Hanım’ın yemek ve dekorasyonda değdiği el önemli fark yaratmış. Zira restoranın sunduğu birçok yemek de günlük, taze olarak Egeli kadınların elinden çıkıyor.

müdavim

Bodrum Müdavim Meyhane, mevsimsel tazeliğe göre değişen, yöresel lezzetler ağırlıklı bir menü ile karşımıza çıkıyor. Öğlen servisi de bulunan mekan, zeytinyağlılarının yanında ayvalı et yahni, kuru köfte, lokum pilavı gibi coğrafyanın sevilen lezzetleri sunuyor. Akşamları meyhane atmosferine geçen mekan, Ege mutfağından mezeleri kendi yorumlarıyla hazırlıyor. Mevsimine göre Bakla, enginar, Taze fasulye gibi sağlıklı zeytinyağlılar ile yöresel otlar, meze olarak sunuluyor. Komşunun mutfağından saganaki, çim çim karides gibi yemekleri de menüsünde sunan mekan, kalamar ve ahtapotu yerli üründen kullanılıyor. Bodrum Müdavim’de ara sıcak olarak yaprak ciğer, anne patates, karides kalamar, ahatapot gibi Ege meyhanesi lezzetleri servis edilerilen, ortaya söylenebilecek küçük balıklar ile final yapılabilir.

bodrum müdavim

Ne zaman gidilir?

Bodrum Müdavim Meyhane, haftanın 7 günü 10:00-01:00 arası açık bir mekan. Güne öğle servisi ile başlayan mekan, lezzetli ve sağlıklı yemek isteyenler için çarşı ortamında iyi bir alternatif oluşturuyor. Yazları ön tarafını denize girme alanı olarak değerlendiren mekan, gün içi kum plajında şezlongları konumlandırıyor. Akşamları ise mekanın sahil kısmı, beyaz örtülü masalarıyla keyifli bir meyhane atmosferine bürünüyor. 3 katlı bina içerisindeki mekan kışın da her katından sunduğu keyifli manzarasıyla müdavimlerini ağırlıyor. Yaz döneminde Müdavim Meyhane, teras katında kanunla Türk sanat müziği ile misafirlerini ağırlıyor.

müdavim

Ne giyilir?

Vefat eden denizci Sadun Boro’nu eski evinin, restoran haline çevrilmesiyle oluşmuş Bodrum Müdavim Meyhane, her haliyle nostaljik bir mekan. Her ne kadar restorana çevrilmiş desek de, mekanın ev ortamı büyük ölçüde korunmuş ve sıcak atmosfer mekana girer girmez kendini gösteriyor. Fikret Kızılok’un da oldukça fazla zaman geçirdiği evin orta katında olan Sadun Bor0’nın odası aynen muhafaza edilmiş. Çiçeklerle kaplı girişi, içerisindeki tarihi sobası ve samimi ev sahipleri ile mekan sadece yemek değil, eski bir Bodrum evinde nostaljik bir deneyim sunuyor. Yazın plajı gün boyu aktif olan mekana, akşam meyhane atmosferinde bir Ege meyhanesi ruhuna uygun kıyafet seçimleri ile gidilebilir.

müdavim

Sadun Boro odası

Kim kim gidilir?

Bodrum Müdavim Meyhane, bölgede çok sayıda içkili restoran olmasına rağmen özellikle yerleşiklerden oldukça ilgi görmüş. Meyhane ile Nostaljinin iyi harmanlandığı restoran, kışın içeresinde yanan sobanın kattığı keyifle, iş çıkışı dostlarla gidelen bir bodrum merkez mekanı, Özellikle hafta sonları ise mekan, kapatmaya uygun katları ile kutlama grupları içinde ideal bir ortam sunuyor. Tatilciler için ise mekan özellikle Bodrum merkezde bir yemek düşünülüyorsa eğer; ziyaret edilecek restoranlar listesinde yer almalı.

bodrum müdavim

Ne kadar ödenir? (Güncelleme 15.05.2021)

Bodrum Müdavim Meyhane, müdavimlik kavramı üzerinden hareket eden ve fiyat politikasında da bu duruşunu yansıtan bir mekan. Meze fiyatlarının 20-45 TL olduğu mekanda, kalamar tava 85 TL fiyat ile servis ediliyor. Ana yemek spesiyallerinde Çökertme kebap 40 TL olarak fiyatlanırken, Yaprak Ciğer 50 TL’den menüdeki yerini alıyor. 70’lik rakı fiyatlarının perakende satışın %60-70 civarı üzerinde yansıtıldığı mekan, meyhane saatinde kişi başı ortalama 250 TL hesap beklentisi ile ziyaret edilebilir.

Müdavim Meyhane Adres: Cumhuriyet Cd. Çarşı Mh. No:46/1 48400 Bodrum, Muğla
Telefon: (0252) 316 84 88

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."