Brasserie-Bar Dünya Mutfağı Gece Kulübü

Baylo Bistro Bar Pera

baylo

Asmalı Mescit başta olmak üzere Pera olarak anılan bölge son zamanlar inişli çıkışlı bir dönemden geçti. Hem şehrin kalbinde olması, hem de tarihi dokusu ile bölge aslında, eğlence ve yeme-içmenin merkezi olma konusunda geniş bir toplumsal mutabakat görmüştü. Zira bölgenin yüksek tavanlı, tarihi binalarındaki mekanların sunduğu atmosfer, başlı başına benzersiz bir deneyim vaadiyle karşımıza çıkıyor. Meşrutiyet Caddesi’nde 2013 senesinde açılan Baylo Bistro-Bar, şık barı ve beyaz örtülü masaları ile tam da bu özellikleri taşıyan butik bir Pera mekanı. Akşama müdavimlerin takıldığı, keyifli bir kokteyl-bar ve butik bir restoran olarak başlayan Baylo Pera, gecenin ilerleyen saatlerine doğru enerjik atmosferi olan bir gece mekanına dönüşüyor.

Baylo Bar Bistro Pera’yı klasik 5 sorumuz ile inceleyelim

baylo

Baylo Bar Bistro Pera’yı klasik 5 sorumuz ile inceleyelim

Ne Yenir, Ne İçilir?

Baylo’nun işletmecisi Mr. Baylo lakaplı Batukan Kocaaydın mekanda çalışan olarak başlayıp sonrasında sahibi olmuş. Yani işin çekirdeğinden gelme. İşletme personelinin çalışandan çok ailenin bir parçası haline dönüşmesi, mekanın rahat ve keyfili ortamını benimseyen bir Müdavim kitlesi olarak karşılık bulmuş. Restoranın mutfağına gelecek olursak; çıkış noktası Anadolu mutfağına özgün dokunuşlar olan Baylo, son dönem Akdeniz mutfağından da birçok yemeği menüsüne almış. Fine Dining çağrışımları olan bir Brasserie-Bar olarak tanımlanabilecek Baylo, ortaya paylaşımlı seçime müsait başlangıçları ve spesiyal ana yemekleri ile keyifli bir yemek deneyimi vaat ediyor.

baylo

Şarküteri Tabağı

Genç şef Gizem Ay’ın başında olduğu mutfak yerel ve dünya mutfağından lezzetleri kompak bir menü ile sunuyor. Ortaya paylaşımlı olarak da seçilebilecek Enginar Graten, Mücver, Mini İçli Köfte menüde dikkat çeken başlangıçlar arasında. Ana yemeklerde ise Beğendili Kuzu Pirzola ve Domuz kaburga dikkat çeken tabaklardan.Restoranın oldukça iddialı olan soğuk et tabağı, Peynir tabağı kombinasyonu ile birlikte alternatif bir menü olabilir. Baylo’nun ev yapımı ekmek ve soslardan yaptığı Baylo Burger’de oldukça seviliyor. Bir diğer ünlü lezzet olan, hatta gitmeden önce birçok kişinin önden ayırttığı yağda kızartılan ricotto peynirli Cannoli tatlısı özellikle denenmeli. Baylo’nun şık barından klasik ve mekan özel kokteyller servis ediliyor. Bunlar arasında Baylo Passion ve Hibiscus Martini ön plana çıkanlardan 2 tanesi olarak tercih edilebilir.

baylo

Beğendili Pirzola

Ne Zaman Gidilir?

Baylo Pera, Haftanın 7 günü 18:00-02.00 arası açık bir mekan. Mekanda yormayan ama enerji veren bir müzik ile başlayan akşam, ilerleyen saatlerde hızlanıyor. Özellikle Cuma ve Cumartesi geceleri ise mekanın kapanışı ilerleyen saatlere taşınıyor. Ortaya paylaşımlı yemekler ve keyifli kokteyller, hafta içi iş çıkışı mekana takılmak için uygun bir atmosfer sunuyor. Haftasonları ise mekan beyaz örtülü masa düzeni ile arkadaş grubu ve çiftlerin yemek deneyimine sunuluyor. Tabi gecenin ilerleyen saatlerin de çevreden gelenlere birlikte Baylo Pera, mahalle barı, ev partisi arası bir ortama dönüşüyor. Vale servisi olan mekana araçtan iner inmez düz ayak girilebiliyor. Ayrıca Şişhane metro durağına 100 metreden az mesafede olması, Meşrutiye caddesindeki mekanı ulaşım anlamında oldukça avantajlı kılıyor.

baylo

Ne Giyilir?

Baylo Pera, Kamondo ailesi tarafından 19. Yüzyılda yaptırılmış bir binada, orjinaline sadık kalarak restore ettirilmiş bir mekan. Londra’da düzenlenen European Property Awards 2013 yarışmasından, Leisure Interior Design dalında birincilik ödülüyle dönen mekan, mimarisine uygun bir dekorasyona sahip. Yüksek tavanlı binanın, dokusuna sadık kalınarak restore edilen duvarları, beyaz örtülü masalar ve şık bir barla tamamlanmış. Açıkçası Baylo’nun atmosferinin, kalbur üstü bir New York veya Londra restoranını anımsattığını belirtmek lazım. Bu anlamda mekan, dekorasyonuna uygun giyim kodları Spor/Şık ve Chic & Sexy olarak şekilleniyor.

baylo

Kim Kim gidilir?

Baylo Bistro-Bar, barında müdavimlerine rastlanılacak ve akşam üstü tek gidilse bile barında oturabilecek nadir mekanlarından bir tanesi. Şık mekan, yemek düzeninin ardından, hızlanan müziği ve enerjik atmosferi ile yeme-içme ve eğlenceyi tek mekanda bitirmeyi seven kutlama grupları için oldukça uygun. Ayrıca benzersiz atmosferi mekanı, özel gece yemekleri için de iyi bir alternatif olarak kılıyor. Kapasitesi ve kompaklığı anlamında mekan, hafta içleri 40-80 kişilik gruplara özel kapalı organizasyonlar için de oldukça uygun bir altyapı sunuyor.

baylo

Ne Kadar Ödenir?

Baylo Pera, Fine Dining kodlarına oldukça yakın olmakla beraber karmaşık olmayan bir menüyü, aynı zamanda samimi ortamda sunan bir mekan. Bazı spesiyal başlangıçların fiyatlarına değinecek olursak, Enginar Graten 28, Mini içli köfte 30, Sebze Mücver 26 TL olarak menüdeki yerini alıyor. Ana yemeklerden  Domuz Kaburga 75 TL, Beğendili Kuzu Pirzola 85 TL olarak fiyatlanırken mekanın ev yapımı Baylo Burger’i 48 TL’den menüye girmiş. Baylo, makul miktarda içki ile ortaya paylaşımlı bir yemekte kişi başı 150 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir. Kokteyllerin 40-45 TL olarak fiyatlandığı mekanda, yemekli, uzun oturmalı ve eğlenceli bir akşam için bu rakam 250 TL olarak düşünebilir. Ayrıca Beyoğlu’ndaki mekanın 110 TL’lik içkinin hariç olduğu bir tadım menüsü de mevcut.

Baylo Bistro Bar Adres: Meşrutiyet Caddesi No:107/A Beyoğlu/ İstanbul
Tel: 0212 243 60 18

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."