Kapanan Mekanlar

Bara La Afrika Asmalı Mescit (Kapandı)

afrika

İstanbul’da yeme-içme ve eğlence hayatı, genel olarak furyalar halinde gelen, tek tipte mekanların hakim olduğu bir dünyadır. Örneğin içinden geçtiğimiz şu dönemde “Yeni nesil meyhanelerin” şehri sarmakta olduğuna şahit oluyoruz. Tabi yine de şehrin kozmopolit yapısına paralel, çeşitlilik gösteren mekanların olduğu, Meşrutiyet Caddesi gibi bölgeler de yok değil. 2010’ların cazibe merkezi Asmalı Mescit’in de eski günlerine doğru dönme sinyalleri verdiği bu dönmede, bölge bu sefer renkli bir mekan dağılımı ile karşımıza çıkacak gibi gözüküyor. 2019 yılının başında Asmalı Mescit’de açılan Bara La Africa, Etiyopya başta olma üzere, modern Afrika mutfağı üzerine bir restoran. İçerisine girildiğinde otantik dekorasyonu ve egzotik baharat kokuları ile karşılayan Bara La Afrika, kokteylleri ve müzikleri ile de keyifli bir mahalle restoran-barı atmosferi sunuyor.

afrika

Bara La Afrika’yı 5 klasik sorumuzda incleyelim

Ne yenir, ne içilir?

Swahili dilinde Afrika kıtası anlamına gelen Bara La Afrika, Pan African Fusion tarzı mutfağı ile geleneksel reçeteleri özgün dokuşlar ile hazırlayıp, sunan bir restoran. İşletmenin ortaklarından Shaakirah, Alman, Amerikan ve Etiyopya karışımı bir aileden geliyor. İstanbul ziyareti sırasında şehre aşık olup demir atan Shaakirah, çok kültürlü bakışını ve gelişmiş gustosunu mekana çok iyi yansıtmış. Bu anlamda Bara La Afrika, yerinden temin ettiği baharat ve soslar ile Etiyopya mutfağının temel yemeklerini sunuyor. Ancak son dönem sıkça gördüğümüz “belli bir mutfağa bağlı kalmama” prensibi, restoranın menüsünde de hakim olmuş. Tapas tarzı sunulan başlangıçlarda, Afrika kıtasından olduğu kadar bizim coğrafyadan bazı lezzetler de özgün yorumlamalar ile sunuluyor.

afrika

Müdavim Tüyo: Menüdeki 155 TL fiyatlı şişe Prosseco iyi bir fırsat…??

Bara La Africa’nın 2 adet fava yorumu (Ege usulü fava ve ile African Fava) ve Shiro (Afrika humusu) denenmesi gereken başlangıçlardan. Tef unundan yapılan lavaş şeklindeki ekmeği oldukça sevilen restoranın, vejeteryan ve veganlara uygun birçok yemeği de mevcut. Geleneksel Etiyopya mutfağından Sega Wat ve Doro Wat dana ve tavuk yahni olarak pişirilen bizim mutfağımıza benzerlikleri ile dikkat çeken özel lezzetler. Ana yemeklerden Nyama Choma Kaburga ve Kalamar Azuro menünün dikkat çeken tabaklarından. Restoranın imza tablakarından Bara Asa, (Tahinli beyaz balık) parmak ısırtan lezzeti ile masa da mutlaka olması gerekenlerden. Mekana özgü hazırlanan ve yemeklerle de uyumlu olan kokteyl menüsünden içerisinde Afrika baharatları olan, Saba Sabina ve Addis tercih edilebilir. Ana vatanı Etiyopya’dan gelen kahveler ise mekanı ziyaret etmek için ayrı bir sebep yaratıyor.

afrika

Ne zaman gidilir?

Bara La Afrika Pazar günü hariç Haftanın 6 günü açık bir mekan. Pazartesiden, Perşembeye 12:00-23:00 arası açık olan mekan, Cuma Cumartesi günleri 13:30-02:00 arası hizmet veriyor. Öğle servisinde keyifli bir yemek deneyimi için ziyaret edilebilecek restoran, akşam itibarı ile daha uzun oturmalı bir restoran-bar atmosferine dönüyor. Etiyopya’dan gelen kahveleri, gün içi mola verme noktası olarak da mekanı öne plana çıkarıyor.  Müzik ile oldukça iç içi olan restoran, bazı günlerde perküsyon workshopları yapıyor. Bara La Afrika’nın etkinliklerinden haberdar olmak için buraya tıklayarak instagram sayfasını takip edebilirsiniz. Ulaşımın oldukça kolay olduğu, düz ayak olarak girilebilen mekan, Şişhane Metrosuna 100 metre uzaklıkta.

afrika

Ne giyilir?

Bara La Afrika, yemeğinden, dekorasyonuna etnik kimliğiyle, ağırladığı misafirleri adeta gastronomik bir yolculuğu çıkartıyor. Dekorasyonunda yöresel aksesuarlar kullanan restoran-barın duvarlarını Afrika’lı sanatçıların yaptığı tablolar süslüyor. İçerisinde keyifli bir de barı olan mekan, Afro-Regge ve dans Afro-House tarz müzikler ile ilerleyen saatlerde gece kulübü öncesi ara mekan oluyor. Bara La Afrika, 40 kişilik oturma kapasitesi ve sokağa taşmalı ortamı ile, kompak bir Asmalı mekanı olmuş.Afrika’ya giderken Kıyafet tercihi ise spor/şık tarzların yaratıcı tonları olabilir.

afrika

Kim kim gidilir?

Bara La Afrika, öncelikle gustosu yüksek dostlar ile, gastronomik deneyim temalı bir yemekte buluşmak üzere ideal bir adres. Bar servisi, tapas tarzı yemekleri ve kompaklığı sebebi ile mekan grup kapatmalarına oldukça uygun. Konumu ve ilerleyen saatlerde ritmi artan Dj müzikleri ile yemek ve eğlenceyi tek mekanda çözmek isteyenler kutlama grupları için ideal bir atmosfer sunuyor. Mahalle restoran-barı atmosferi ise Bara La Afrika’yı arkadaşlar ile buluşma noktası olarak ön plana çıkarıyor.

afrika

Ne kadar ödenir?

Afrika, yerinden temin ettiği malzemeyi, modern gastronomik teknikler ile hazırlayan, özgün bir restoran. Coğrafyaya ve dünyadaki trendlere hakim kişiler tarafından işletilen etnik bir restoran olması ise bölgeye de önemli ölçüde renk katıyor açıkçası. Fiyatalara değinecek olursak Başlangıç Tapaslar 15-26 TL arası fiyatlanmış. Geleneksel mutfaktan Sega Wat (dana) 45 TL,  Dora Wat (tavuk) 39 TL‘den menüdeki yerini almış. İmza tabaklardan Nyma Koma Kaburga 38 TL Kalamar Azuro 48 Tl’den sunuluyor. Restoranda mekan özgün kokteyller 50 TL civarı fiyatlanmış. Bara La Afrika’yı keyifli bir akşam yemeğinde, kişi başı 150 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edebilirsiniz.

Bara La Afrika Adres: Asmalı Mescit Mah, Asmalı Mescit Cad. No: 28A 34430 Beyoğlu
Telefon: (0212) 249 39 93

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.