İtalyan Mutfağı Kahve Mekanları Müdavimlist

Balat Mekanlar

İstanbul’un güzelliklerini sergileyen bölgelerden Asmalı, Cihangir, Gümüsuyu, Galata, Karaköy ara ara hareketlenerek, popülerliği test edip tekrar kabuklarına çekiliyorlar. Karşı yakadaki Balat ise yavaş ve emin adımlarla sosyal hayatın içerisine dahil oluyor. Özellikle haftasonu günleri bölge, meraklı lokallerden ciddi anlamda ilgi görüyor. Balat sokaklarındaki sosyal yapıyı deneyimlerken ise adeta “bir Fransız filminde aynı anda hem oyuncu, hem de izleyici “olduğunuz hissini yaratıyor. Bu zamanlarda bölgedeki getto yaşamı, mahalle kültürü ve modern dünya iç içe geçiyor. Yoksulluk, tehlikeli ara sakaklar ve yobazlık arasında oluşturulan renkli ve zevkli kafeler bölgenin kendi bohem ruhunu yaratmış. Balat mekanları henüz içkiye hazır olmasa da (bölge insanının hoşuna gitmeyecektir) mutfak ve dekorasyon anlamında iddalı işlere ev sahipliği yapıyor.

balat

Balat Sokakları

Pop’s Balat

Pop’s Balat özgün iç ve dış mimarisi ile Balat’da görmek isteyeceğiniz mekanlardan biri kuşkusuz. Bölgenin çok katmanlı dokusuna katkı sunan tasarımı ile Pop’s, vakit geçirmesi oldukça keyifli bir atmosfer sunuyor. Mekana kahve molası için gidilebileceği gibi, kahvaltı ve öğle yemeği için de tercih edilebilir. Özellikle hafta içi çalışmak için Balat’ı tercih edenler yüksek tavanlı mekanda oldukça rahat edecektir. Pop’s Balat mekanlar turunda es geçilmemesi gereken adreslerden.

Pop’s Balat: Balat, Ayan Cd. No:62, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 531 16 16
popstel balat

Pop’s Balat

Evelik Restaurant

Sıradaki mekanımız Balat’dan. Tarihi yapıları ve çok kültürlü yapısı ile bambaşka bir ruhu olan Balat, görülmesi gereken semtlerden. Ancak Balat ziyaretlerinde nitelikli mekan bulmak da bir hayli zor. Yakın zamanda açılan Evelik Restaurant ise sadece kendisi için bölgeyi ziyaret etmeye değecek mekanlardan. Patrikhanenin yanında yer alan Petrion Otelin terasında yer alan Evelik Restaurant, manzarası ve şef restoranı kimliğiyle dikkat çekiyor. Pazartesi hariç haftanın 6 gün açık olan restoran, modern Türk mutfağından örnekler sunuyor. Mutfağın başında şef Gökhan Çilak’ın olduğu Evelik, mevsimsel olarak değişen ve çoğu yerinden temin edilen ürünlerden oluşan bir menüye sahip. Manzarası ve imza lezzetleri ile Evelik Restaurant, kutlama, grup yemeği ve özelikle özel bir date akşamı için ideal seçeneklerden.

Evelik Restaurant detaylı bilgi için tıklayın
Adres : Yavuz Sultan Selim, Dr. Sadık Ahmet Cd. No:15, 34083 Fatih/İstanbul
Telefon : (0536) 592 86 56

Evelik Restaurant

Forno Balat

Balat mekanlar diyince ilk akla gelenlerden olan Forno, pizza, pide ve açık büfe kahvaltısıyla ünlü. Açık mutfaklı bir ev tadındaki mekan samimi ortamı ile Balat’ın en sevilenlerinden. Haftasonu kurdukları açık büfe kahvaltı, gün boyu devam ederken, Forn0’nın lahamcun ve pidesi favorilerden. Hafta sonu yer bulmanın oldukça zor olduğu mekana gün boyu kahveye de uğranabilir.

Forno Adres: Balat, Vodina Caddesi, Fener Kireçhane Sk. No:13/A, 34087 Fatih
Telefon: (0212) 521 29 00
forno

Forno Balat

Smelt & Co

Balat’ın arka sokaklarından birine açılmış olan Smelt & Co balık üzerine ürettiği kendine has lezzetler ile deneyimin ön planda olduğu bir şef restoranı. Çevresinde başka bir mekan olmayan virane bir sokakta yer alan restoranın konumu da kuşkusuz yaşanacak deneyimin bir parçası. Sadece rezervasyonla misafir kabul eden minik lokanta 2-3 masalık bir alana sahip. Şef Sinan Bakkaloğlu’nun restoranı özel kahvaltı bir de sunuyor. Smelt & Co özel tatlara meraklı ve deneyime açık yemekseverlerce ziyaret edilmesi gereken bir mekan.

Smel & Co Adres: Balat, Kiremit Cd. No:16/A, 34087 Fatih
Telefon: (0538) 286 54 65
smelt

Smelt & Co

Primi Balat

Balat’da 2 sene önce açılan mekanlardan Primi, ev yapımı makarnaları ile kısa zamanda ünlendi. Katkı malzemesi kulanmayan ve tüm ürünleri kendi mutfağında hazırlayan Primi, ilkeli duruşu olan lokantalardan. Bir kahvaltı menüsü de sunan mekan, Çarşamba günleri hariç hergün açık. Uygun fiyatlı menüsü, sevilen lezzetleri ve hoş dekorasyonu ile Primi, Balat mekanlar anlamında bölgeye renk katanlardan.

Primi Balat: Yavuz Sultan Selim, Yıldırım Cd. No:23 D:23, 34807 Fatih/İstanbul
Telefon: (0539) 291 49 38
primi

Primi Balat

1200 Derece Cam Atölyesi

1200 Derece Balat’ın temalı kafelerinden. Aslında cam obje üretimi üzerine çocuklara ve yetişkinlere eğtimler vermek üzere kurulan işletme, ön tarafını da kafeye dönüştürmüş. 1200 Dereceyi hem camdan üretilen akseseurları görmek, hem de rahat ve modern oturma alanında kahveninizi yudumlamak için tercih edilebilirsiniz.

1200 Derece Adres: Balat, Vodina Cd. No:60, 34087 Fatih
Telefon: (0549) 300 12 00
1200 derece balat

1200 Derece

Sago Balat

Sago Balat doğal meyvelerden dondurmalar yapan keyifli bir Balat Mekanı. Hoş dekorasyonu ve sıcak atmosferi ile dikkat çeken mekan keyifli bir atmosfer sunuyor. Sago,dondurmanın yanısıra günlük tattlılar da çıkarıyor. Balat’ın şirin mekanı kahve molası için ideal alternatiflerden.

Sago Balat: Ayvansaray, Leblebiciler Sk. no 17, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 635 55 41
sago

Sago Balat

Velvet Kafe

Balat’daki temalı kafelerden birisi olan Velvet Kafe özel fincanları ile kahve servisi yapan orijinal mekanlardan. Antika objeler, avizeler ve mobilyalar ile dekore edilmiş kafe, Balat’ın bohme-şık ruhunu en iyi simgeleyen mekanlardna. Velvet Kafe’de kahveler her biri bir adet olan ve hikayesi anlatılarak sunulan fincanlar ile servis ediliyor. Serpme bir kahvaltısı da olan Velvet Kafe, Balat’ın en keyifli mola adreslerinden.

Velvet Kafe Adres: Balat, Çimen Sk. No:8a, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: (0545) 225 05 28
velvet balat

Velvet Kafe

Cafelife 1890 Balat

Balat’ın ilk kafelerinde olan mekan ilk olarak Cook Life dergisinin kafesi olarak açılmıştı. Sonrasında el değiştiren mekan 1890 Cafelife olarak hizmet veriyor. Özellikle dış oturma alanı en geniş mekanlardan olan Cafelife, bölgenin en merkezi noktasında yer alıyor. Cafelife’a gün içi kahve molasına uğranabileceği gibi kahvaltı için de gidilebilir.

Cafelife 1890 Adres: Balat, Yıldırım Caddesi, Akçin Sk. No: 3b, 34087 Fatih
Telefon: (0506) 020 34 49
Cafelife

Cafelife 1890

Balat Sahil Restoran

Balat Sahil Restoran listemizdeki bölgenin iç kısmında olmayıp, içki servisi olan yegane restoran. Mezeleri oldukça sevilen restoranın birçok müdavim misafiri mevcut. Balat’ın havasını soluyayım, ardından da rakı-balığa oturayım diyorsanız, bölgede keyifli bir alternatifiniz mevcut. Balat Sahil Restoran dekorasyonundan, mezelerine sadece bölgenin değil İstanbul’un en nitelikli meyhane-balıkçılarından.

Balat Sahil Adres: Balat, Mürselpaşa Cd. No:245, 34087 Fatih/İstanbul
Telefon: (0212) 525 61 85

balat sahil

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.