Beyoğlu-Karaköy Gece Kulübü Kokteyl-Bar

Asmalı Mescit (((Parantez))) Bistro

2010 senesi Asmalı Mescit’in pik yaptığı yıldı. Daha önce Etiler, Boğaz, Nişantaşı gibi bölgelerde takılan gezen kitle, ilk defa şehrin dokusunu yaşayacağı bir alanda bulmuştu kendisini. Asmalı Mescit, meyhane, kafe ve barların sokaklara attığı masalar ile cıvıl cıvıl bir alan olmuştu. Ancak bir gün artık yürünemez hala gelen sokaklardan o meşhur, masa ve sandalyelerin kaldırılma kararı geldi. Arkasından Beyoğlu’nda olan olaylar, yerli ve yabancı turistin ayağının bir anda kesti. Artık bölgede adeta in cin top oynuyordu. Asmalı Mescit’de birçok mekan kepenklerini kaparken, bölgenin sembol mekanlarından Asmalı Parantez’de bu durumdan hayli etkilenmişti. Ancak 2018 yılı, Asmalı Mescit için adeta yeni bir parantez açtı. Geçen senenin sonlarından itibaren tekrar hareketlenmeye başlayan bölgede bu aralar gözle görülür bir canlanma var.

Şimdi tam bir iş çıkışı barı ve yemek sonrası eğlence mekanı olan Parantez Bistro’yu 5 sorumuzda inceleyelim.

Ne yenir, Ne içilir?

Asmalı Parantez deyince kuşkusuz ilk akla gelen unsurlardan biri Mojito olacaktır. Bölgeye gelip Parantez’de bi Mojito içmeyen yoktur desek yeridir herhalde. Aslında Parantez Bistro, İstanbul’da klasik kokteyllerin yanında mekana özel kokteylleri hazırlayıp, sunan ilk mekanlardan. Bunlardan Antochia, Arrmut, Peach kurusu ve Çılak, hem isim, hem de reçete anlamında mekanın yarattığı imza kokteyllerden bazıları. Asmalı Parantez, klasik kokteylleri de sevdirme anlamında önemli bir işlev görüyor. Bu kokteyllerden, Margarita ve Long Island pek çok kişinin damağında yer etmiştir desek yeridir herhalde. Parantez Bistro’da ki yemek opsiyonlarından da bahsedecek olursak, 5 çeşitten oluşan bir pizza menüsü, mekanda bir şeyler atıştırmak isteyenler için hazırda tutulmuş. Tabi içkinin yanında servis edilen tuzlu fıstık, salatalık ve eski kaşar üçlüsü, yine Parantez’in tarzına uygun yaratıcı ve tamamlayıcı atıştırmalıklar olarak, bana gayet yeterli geliyor.

Ne zaman Gidilir?

Parantez bistro, haftanın 7 günü 17:00-02:00 arası açık bir bar. Mekan oldum olası iş çıkışı eve gitmeden önce “2 tek atmalık” bir bar olarak bilinir. Bu aralar bazı akşamlara koydukları misafir DJ’ler ile akşam barı, gecenin ilerleyen saatlerinde eğlenceli bir ortama dönüşüyor. Bu anlamda Parantez, bölgede ki restoranlardan çıkınca, eve gitmeden önce 2 dans etmek için de ideal bir mekan. Asmalı’daki mekan ayrıca metronun Şişhane durağına 50 metre mesafede olması sebebi ile kolay ulaşım imkanları sunuyor.

Ne Giyilir?

Parantez Bistoro’nun en güzel taraflarından biri mekanın içi kadar dışının da ayrı bir keyif ile kullanılabiliyor olması denebilir. Masa sandalye yasağı sırasında sokağı rahat kullanamayan mekanın, aldığı izin ile beraber eli bu anlamda rahatlamış. Mekanın yüksek tavanlı iç mekanı, tarihi duvarları ve orijinal aksesuarlar ile akşamın ilerleyen saatlerinde keyifli bir gece kulübü-bar oluyor. Dış taraf ise bölgenin atmosferini en iyi yansıtan sokaklarından birinde olması sebebi ile, kolay kolay ayrılmak istemeyeceğiniz bir ortam sunuyor. Bu koşullarda Parantez’in giyim kodları Spor ve Spor/Şık olarak şekilleniyor.

Kim Kim Gidilir?

Asmalı Parantez, iş çıkışı veya hafta sonu arkadaşlarla takılmak için ideal bir buluşma noktası. Aynı şekilde bölgede bir iş yemeği sonrası bir yere takılıp, biraz müzik dinleyip eve öyle gideyim duyarsanız, Parantez bölgedeki en ideal mekanlardan birisi durumunda. Mekanın kasmayan rahat atmosferi, sokağa yayılan müdavim kitlesi hafta sonu bir arkadaşı kapıp gitmek için de ideal bir atmosfer sunuyor.

Ne Kadar Ödenir?

Parantez Asmalı’nın rahat ve doğal ortamı menüdeki fiyatlarında sadelik olarak karışımıza çıkıyor. Açıldığından beri kokteyli erişilebilir fiyatlarla satmayı hedefleyen mekan, simge içkisi Mojito 29 TL’den servis ediyor. Mekanın diğer uzmanlaştığı klasikler, Margarita 35 TL, Long island 36 TL olarak fiyatlanmış. Mekana özel kokteyllerin 30-36 TL arası servis edildiği Parantez’de 50’lik Bira 16,50, Americano kahve 7 TL olarak misafirlerini üzmeyecek şekilde fiyatlanmış. Parantez Bistro’da iş çıkışı 60-70 TL civarı, Hafta sonu ise 100-150 TL arası oldukça keyifli ve eğlenceli bir akşam/gece yaşayabilirsiniz.

Parantez Bistro Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, Jurnal Sk. 1/A, 34430 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0212) 245 75 13

 

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.