Beyoğlu-Karaköy Türk Mutfağı

Antiochia Tünel

Antiochia

İçki servisi olan, şık atmosfere sahip restoranları yıllarca yabancı mutfak ile özdeşleştirdik nedense. Halbuki bunca medeniyete ev sahipliği yapan coğrafyamız, çıkardığı enfes lezzetler ile çok daha fazlasını hak ediyordu. Antakya mutfağının sevilen temsilcisi Antiochia, yıllar önce Beyoğlu Tünel’deki ufak ve sempatik mekanında yolculuğuna başlarken, bölgenin bohem ve kozmopolit yapısının daha zengin lezzetleri kaldırabileceğini düşünmüştü. Zira birçok farklı milletin bir arada yaşadığı Antakya’yı, asırlarca eğlence ve yeme-içmenin merkezi olmuş Şişhane-Tünel’den daha iyi temsil edecek bir bölge hayal edilemezdi. Antiochia, müdavimlerinin artması ile Bundan 5 sene önce, şu ana içerisinde bulunduğu tarihi binaya taşındı. Yeni yerinde Antiochia Tünel, mekan ve lezzet anlamında gastronomi şehri haline gelmiş Antakya mutfağının en net temsilcilerinden birisi olarak dikkat çekiyor.

Antiochia

Antiochia Tünel’i 5 klasik sorumuzda inceleyelim.

Ne yenir ne içilir?

Antiochia, 30 yılı aşkın süredir Asmalı olarak tabir ettiğimiz Beyoğlu Tünel bölgesinde yaşayan Süleyman Gülüm’ün yarattığı bir mekan. Kendisi de Antakyalı olan Süleyman Bey, doğduğu şehir ile Beyoğlu arasında kültür zenginliği anlamında derin bir bağ kurmuş. Restoranın temel felsefesi de yöresinde getirilen ürünleri, usulüne uygun reçeteler ile, keyifli bir ortamda sunmak olarak ifade edilebilir. Bu anlamda Günlük zorunlu malzeme hariç, nar ekşisi, zeytinyağ, kekik, zeytin, içli köfte, baharatlar, peynirler ve hatta etler Antakya’dan geliyor. Bazı ürünleri Antakya’da kendi üreten işletme, satın aldıklarını da aracı olmaksızın ilk elden (köylüden) temin ediyor.

Antiochia

Antiochia Tünel’in menüsü butik bir anlayışla, Antakya’nın en özel lezzetlerini kapasayacak şekilde oluşturulmuş. Restoranda, Ortaya paylaşımlı olarak sipariş edilebilecek, Humus, Tabbule, Muammara, Abagannuş gibi mezeler bölgenin zengin mutfağını temsil ediyor. Antiochia’nın mekan ile en çok özdeşleşen yemekleri ise Özel dürümü, Tepsi Kebabı kuşkusuz. Antakya’dan gelen içli köfte ve meşhur tatlı künefe mutlaka denenmeli. Restoranın bu yemeklerini doğru miktarda ve servis akışı ile sunduğu bir de tadım menüsü mevcut. Kanımca gastronomi kentinin temsilcisi mekanda, deneyimi üst noktaya çıkarma adına tadım menüsü mantıklı bir tercih olacaktır.

antiochia

Ne zaman gidilir?

Antiochia Tünel, Pazar hariç, haftanın 7 günü 12:00-00:00 arası açık bir restoran. Öğle servisinde iyi bir kebap deneyimi için ziyaret edilebilecek mekana, akşam daha uzun bir zaman dilimi ayırmak uygun olacaktır. Yemek deneyiminin birincil öncelikte olduğu Antiochia, bölge itibarı ile gece çıkmadan önce , rahat ve keyifli bir yemek için gayet uygun bir seçenek. Özellikle hafta sonları rezervasyon yaparak gidilmesinde fayda olan mekanın, 14 kişi civarı gruplar için ayırdığı birde özel odası bulunmakta. Hayli özgün olarak tasarlanmış bu odanın dekorasyonunda kullanılan sabun heykeller, misafirin beğenisi halinde satın alınabiliyor. Araç ile 5 metre yakına kadar gidilebilen Antiochia, Şişhane metro durağına 50 metre mesafede bulunmakta.

Antiochia

Ne giyilir?

Antiochia Tünel, dekore edilirken yüksek tavanlı ve taş tuğladan oluşan binanın binanın tarihi dokusuna sadık kalınmış. Binalarda Levanten kültürün etkisinin yoğun olarak görüldüğü bölgedeki mekanın mimarisi, uygun ışıklandırma ve aksesuarlarla göz önüne serilmiş. Antiochia, sıradan bir akşam yemeğinden öte, kültür, sanat ve lezzetin iç içe geçtiği bir deneyim düşünülerek yaratılmış bir mekan. Bu anlamda bölgenin bohem yapısına uygun giyim tarzları mekana giderken tercih edilebilir. Öncesinde ve sonrasında nereye gidileceğinize de bağlı olarak bohem tonda spor/şık giyim tarzları iyi bir seçim olacaktır .

Antiochia

Kim kim gidilir?

Antiochia Tünel, lezzet odaklı yemeklerini, bölgenin ruhuna göre dekore edilmiş keyifli atmosferinde sunan bir mekan. Restoranın ortaya paylaşımlı yemekleri, iş çıkışı arkadaşlar ile, samimi masalar kurmak için oldukça ideal. Ayrıca Antiochia’nın geleneksel mutfaktan birçok örnek sunuyor olması, yabancı misafir ağırlama için de mekanı oldukça mantıklı kılıyor. Benzersiz atmosferi sebebi ile, özel gece yemekleri için de gidilebilecek mekan, gastronomik deneyim odaklı bir akşamda, gustosu yüksek misafirler ile bir araya gelmek için de biçilmiş kaftan.

Antiochia Adres: Asmalı Mescit Mahallesi, General Yazgan Sk. No:3, 34200 Beyoğlu/İstanbul
Telefon: (0532) 177 1616

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.