Kadıköy-Cadde Kebapçı

Alef Ocakbaşı

Ocakbaşı Kültürü, ülkemizdeki yeme-içme sektörünün en sevilen, en çok tercih edilen kültürlerinden biri. Hem samimi bir atmosfer oluşturuyor, hem de yiyeceğimiz yemekler pişerken onları yakından seyir karınları daha da acıktırıyor. Bu anlamda başarılı mekanlara da sahip olduğumuz gerçek; ama Anadolu Yakası bu anlamda daha kısır bir durumda doğrusu. Fenerbahçe’de yeni açılan Alef Ocakbaşı, Anadolu Yakası sakinlerinin sırf ocakbaşı keyfini yaşamak için diğer yakaya geçmesine lüzum bırakmayacak gibi gözüküyor. Burası klasik ocakbaşı restoranlarından biraz daha farklı. Seksenler ve doksanların en güzel şarkıları çalıyor. Bu da Alef Ocakbaşı’nı diğer mekanlardan ayrıştırıyor. Güzel müzikler kulağınıza doluşurken leziz yemeklerini bir bir tatmak fazlasıyla keyifli.

Müdavimi olacağınız lezzetler mevcut burada. Özellikle meze tepsisinden seçim yapmak zor çünkü pek çok seçeneği bulmak mümkün; ama her birinin lezzetine kefil olduğumu söyleyebilirim. Özellikle Girit Ezmesi (30 TL), Havuç Tarator (30 TL) ve Şakşuka çok başarılı. Tabi kebap yenecekse olmazsa olmaz olan Gavurdağı Salatası (40 TL) da hemen masada yerini almalı. Ara sıcak ve yan ürünleri sevenlerdenseniz; Haşlama ve Kızartma İçli Köfte (20 TL), Kaşarlı Patlıcan (40 TL), Pastırmalı Humus (45 TL) ve Lahmacunları da denenmeli; ama bana kalırsa ocakbaşında pişen enfes et çeşitlerine de yer bırakın. Yoğurtlu Kebap (85 TL), 2 adet kaburga, 2 adet lokum, 1/2 Adana kebap, pirzola. Köz biber, köz domates, kuru cacık, acılı ezme, sumaklı soğandan oluşan Karışık Et (110 TL) ve Yağlı Kara (95 TL) imza tabaklardan. Kuzu bonfileden yaprak et şeklinde servis edilen Alef Spesiyal’i de ekleyebiliriz.

Kalabalık arkadaş grupları şeklinde gidip kutlamalar yapabileceğiniz veya sohbet edip uzun bir gece geçirebileceğiniz Alef Ocakbaşı’nda bir de kişi başı fix menü yaratılmış. 6 Çeşit meze, 3 çeşit ara sıcak, bir ana yemek, salata ve tatlının bulunduğu menü 190 TL olarak fiyatlandırılmış. Bu da mantıklı bir seçim olabilir. Yemek sonrası mutlaka tatlı yemeliyim diyenlerdenseniz burada katmer tatlısı, Künefe ve Kabak Tatlısı (40 TL) bulunabiliyor. Mekan gündüz 12:00’den gece 01:00’e kadar açık. Öğlen rakısı, akşamüstü yemeğine de uygun diyebiliriz. Alef Ocakbaşı’nı mutlaka deneyin!

Fenerbahçe Mahallesi, Dr. Faruk Ayanoğlu Cd. No:13/B, 34726 Kadıköy/İstanbul
Telefon : (0216) 414 20 25

Yazar Hakkında

Naz Kavas

Asıl mesleği avukatlık olup, yaklaşık 5 senedir İstanbul’da avukatlık yapan Naz, bundan da uzun bir süredir yeni mekanları keşfetmek, bu mekanlardaki farklı lezzetleri deneyip, atmosferlerini deneyimlemek motivasyonu ile yaşamaktadır. Şehir içi ve şehir dışında deneyimlediği ve beğendiği mekanlar hakkında, kendi gözlemine dayanarak kısa yazılar yazar. Keşfettiği yerlerin içinde çok sevdikleri olursa da defalarca giderek ‘’Müdavim’’ olur.