BODRUM-ÇEŞME Meyhane

Alaçatı Yeni Nesil 3 Meyhane

Yazan: Bora Sarısu

En hızlı popülerleşen yazlık bölgelerden olan Alaçatı, yeme-içme dünyasına doğrudan etki yapmaya başladı bile. Bu kış sezonunda İstanbul’a damgasını vuran “Yeni Nesil Meyhane” kavramı Alaçatı mekancılığının ürettiği bir kavram oldu. Temelinde meyhane mutfağının olduğu bu restoran tipi, ilerleyen saatlerde eller havaya konseptine geçerek eğlenceyi ve yemeği tek mekanda çözen konsepti ile çok sevildi. “Modern meyhane” veya “yeni nesil meyhane” olarak tabir edilen bu mekanlar klasik mezelere küçük dokunuşlar yaparak, renkli sunumlar ile servis ediyorlar. Konseptin en önemli parçası ise belli bir saatten sonra (çoğunda) masalar kalkıyor ve eğlence başlıyor. Aşağıda bu tarzın ön plana çıkan 3 Alaçatı meyhane incelemesi bulunmakta.

Esnaf Alaçatı

Esnaf Alaçatı, Modern meyhane kavramının patlamasında önemli bir paya sahip. Çay bardağında, rakı servisi, yanında turşu suyu verme gibi yaratıcı ve iştah açıcı sunumlar yapan mekan, İstanbul’da bu sene oldukça ilgi gördü. Mayıs’ın son haftası itibarı ile Alaçatı sezonunu açan mekana, sadece rezervasyon yaparak gidiliyor. Ancak rezervasyon yapmak üzere mekana telefon açıldığında “yoğunluktan dolayı rezervasyon alamıyoruz” ifadesini karşınızda buluyorsunuz. Bu durum Esnaf’ın “gizem yaratmasına” ve zaman içerisinde ilişkiler sonucu cep telefonu ile ulaşma fırsatı olan müdavimlerine öncelik vermesine imkan sağlıyor . Zira çok akılcı olan bu yöntemle işletme, mekana gelecek misafirleri ile ilgili önden bilgi sahibi olup “duyup gele müşteri” ile “para harcayan” müşteri dengesini rahatlıkla ayarlayabiliyor. Esnaf Alaçatı uyguladığı 150 TL’lik içki dahil olmayan fix menü içerisinde yöresel lezzetler sunarken, ekstra olarak Bonfile, Kokoreç gibi lezzetler de sunmakta. Yeni nesil meyhanenin, Bitcoin ile ödeme yapma seçeceği sunması da mekanın tarzı ile ne kadar tutarlı olduğunu gösteren bir hareket.

Limon Köy İçi Alaçatı

Geçen sene oldukça başarılı bir sezon geçiren ve bu sene Nişantaşı’na açan Limon Köy içi, Alaçatı Pazar yeri bölgesinde bu senede yerini almış durumda. İzmir’lilerin sevdiği usul olan meze üzeri dünya mutfağı tarzını benimseyen mekan, bu sene Esnaf gibi 150 TL’lik fix bir menü ile sezona giriyor. İçki ve mekanın spesiyal yemekleri hariç olan bu menünün üzerine ne kadar ödeyeceğiniz ise mekanda kaldığınız sürede tükettiğiniz içkiye göre değişiyor. Zira eğlenceli müziğin başladığı saatlere kalmazsanız mekana yapılan ziyaretin anlamının azaldığı düşünülürse, bu fiyat politikasını akılcı olarak belirtmek lazım. Popüler yemek Kokoreç ve meyhane mutfağının değişmezi yaprak ciğer menünün dikkat çeken tabaklardan.

Şerefe Alaçatı

Alaçatı Meyhane deyince ilk akla gelen mekanlardan olan Şerefe Meyhane 2011 senesinde Pazar yeri olarak tabir edilen yerde açıldı. 10’larca meze ve ara sıcak sunan mekan, klasik meyhane mutfağı ve müzikleri ile bölgedeki önemli bir açığı kapattı. Mekanın yeni nesil tarafı is hemen karşı tarafında açtığı Şerefe Balık’da canlı müzik sahnesi olmasından kaynaklanıyor. Şerefe Balık’ın yeni nesil meyhanelere olan bir benzerliği de, fiyatları konusunda ser verip sır vermeyerek yarattığı gizem ve mekanın içindeki dev bar diyebiliriz. Şerefe Balık, 400 kişilik solunu ile tipik Alaçatı restoranlarına benzeyen bir mekan değil. Haliyle mekanda yenen yemek adeta yemekhane ortamındaymışsınız hissi yaratıyor.

şerefe

Şerefe Balık

 

 

Comments

comments

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.