Plaj

Alaçatı Yeni Nesil 3 Meyhane

Yazan: Bora Sarısu

En hızlı popülerleşen yazlık bölgelerden olan Alaçatı, yeme-içme dünyasına doğrudan etki yapmaya başladı bile. Bu kış sezonunda İstanbul’a damgasını vuran “Yeni Nesil Meyhane” kavramı Alaçatı mekancılığının ürettiği bir kavram oldu. Temelinde meyhane mutfağının olduğu bu restoran tipi, ilerleyen saatlerde eller havaya konseptine geçerek eğlenceyi ve yemeği tek mekanda çözen konsepti ile çok sevildi. “Modern meyhane” veya “yeni nesil meyhane” olarak tabir edilen bu mekanlar klasik mezelere küçük dokunuşlar yaparak, renkli sunumlar ile servis ediyorlar. Konseptin en önemli parçası ise belli bir saatten sonra (çoğunda) masalar kalkıyor ve eğlence başlıyor. Aşağıda bu tarzın ön plana çıkan 3 Alaçatı meyhane incelemesi bulunmakta.

Esnaf Alaçatı

Esnaf Alaçatı, Modern meyhane kavramının patlamasında önemli bir paya sahip. Çay bardağında, rakı servisi, yanında turşu suyu verme gibi yaratıcı ve iştah açıcı sunumlar yapan mekan, İstanbul’da bu sene oldukça ilgi gördü. Mayıs’ın son haftası itibarı ile Alaçatı sezonunu açan mekana, sadece rezervasyon yaparak gidiliyor. Ancak rezervasyon yapmak üzere mekana telefon açıldığında “yoğunluktan dolayı rezervasyon alamıyoruz” ifadesini karşınızda buluyorsunuz. Bu durum Esnaf’ın “gizem yaratmasına” ve zaman içerisinde ilişkiler sonucu cep telefonu ile ulaşma fırsatı olan müdavimlerine öncelik vermesine imkan sağlıyor. Zira çok akılcı olan bu yöntemle işletme, mekana gelecek misafirleri ile ilgili önden bilgi sahibi olup “duyup gele müşteri” ile “para harcayan” müşteri dengesini rahatlıkla ayarlayabiliyor. Esnaf Alaçatı, hafta içi 185 TL’lik içki hariç fix menüyü sunarken, hafta sonu 320 TL’lik yerli içki dahil menüyle karşımıza çıkıyor. İçerisinde yöresel lezzetlerin de olduğu menü ekstra olarak Bonfile, kokoreç gibi lezzetlerle alternatiflendirmiş.

Limon Köy İçi Alaçatı

Geçen sene oldukça başarılı bir sezon geçiren ve bu sene Nişantaşı’na açan Limon Köy içi, Alaçatı Pazar yeri bölgesinde bu senede yerini almış durumda. İzmirlilerin sevdiği usul olan meze üzeri dünya mutfağı tarzını benimseyen mekan, bu sene Esnaf A la carte menü ile karşımıza çıkıyor. Başlangıçların 28-52 TL arası olduğu mekanda lokal tatlar, özgün dokunuşlar ile hazırlanıp sunuluyor. Baby Kalamar Dolması, Kokoreç Bruschetta gibi ara sıcakların sunulduğu Limon Köy içinde bolca makana ve risotto seçeneği mevcut. Ana yemek seçeneklerinin et ağırlıklı olduğu menüde Kuzu İncik 65 TL, Dana Bonfile 74 TL’den sunuluyor. Limok Köy İçi Alaçatı, yemeğin ardından ise hızlanan müzik ile gece kulübü öncesi ara mekana dönüşüyor.

reztoran

⬆️
Limon Köyiçi Rezervasyon İçin Tıkla

Şerefe Alaçatı

Alaçatı Meyhane deyince ilk akla gelen mekanlardan olan Şerefe Meyhane 2011 senesinde Pazar yeri olarak tabir edilen yerde açıldı. 10’larca meze ve ara sıcak sunan mekan, klasik meyhane mutfağı ve müzikleri ile bölgedeki önemli bir açığı kapattı. Mekanın yeni nesil tarafı is hemen karşı tarafında açtığı Şerefe Balık’da canlı müzik sahnesi olmasından kaynaklanıyor. Şerefe Balık’ın yeni nesil meyhanelere olan bir benzerliği de, fiyatları konusunda ser verip sır vermeyerek yarattığı gizem ve mekanın içindeki dev bar diyebiliriz. Şerefe Balık, 400 kişilik solunu ile tipik Alaçatı restoranlarına benzeyen bir mekan değil. Haliyle mekanda yenen yemek adeta yemekhane ortamındaymışsınız hissi yaratıyor.

reztoran

⬆️

Şerefe Rezervasyon İçin Tıkla
şerefe

Şerefe Balık

 

 

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.