Meyhane Nişantaşı-Beşiktaş POPÜLER Yerel Mutfak

Ahali Teşvikiye (Nişantaşı)


Geçenlerde Nişantaşı’nda gezerken mekanlardan birinden “eski Dear Mom’un olduğu yere sıkı bir yer açılmış” lafı kulağıma çalındı. Bu işte şaşmaz bir kural vardır. Eğer bir mekan çalışanı, yeni açılan bir mekan ile ilgili “gidip, gördün mü?” diye soruyorsa, o mekan olmuş demektir. Ben de vakit geçirmeden mekana gittim tabi. Ahali Teşviki’ye Nişantaşı’nın klasik mekan tipi brasserie-bar veya gastro pub olduğu fikriyle girdim. Hatta içerideyken bir süre aynı fikrimi korudum. Ne zamanki beni karşılayan nazik hanımefendi menüyü anlatmaya başladı, o zaman durumu çakozladım. Ahali Teşvikiye, meze bar konseptinde bildiğin bir meyhaneymiş; ama modern olanından.Buradan da hemen iki sonuç çıkarmayı ihmal etmedim. Birincisi; Kadınların ekonomideki payını arttırması, mekanların hem dekorasyon, hem yemek sunumu anlamında görsel olarak gelişmesini sağlıyor. İkincisi ise, mekanlar yapılırken, içerisinde olduğu kategorinin geleneksel dekoruna bağlı kalmak zorunda hissetmiyorlar artık. Yani klasik meyhane görüntüsüne tamamen tezat bir görüntüde bir atmosfer ile, meyhane menüsünü rahatlıkla buluşturuluyor. Ben de bu duruma yeni bir isim taktım tabi ki; o da füzyon mekanlar. Ahali Teşvikiye’de bu anlamda aslında fark yaratmak, şaşırtmak, yapılmayanı yapmak istemiş ki, aslında bir mekanın yapması gereken en önemli işlerden birisi olan deneyim yaşatmayı ana amaç olarak ortaya koymuş.

ahali teşvikiye

Neyse lafı fala uzatmayalım ve yine klasik 5 sorumuz ile mekanı derinlemesine inceleyelim.

Ne yenir, Ne içilir?

Ahali Teşvikiye, yukarıda da belirttiğimiz üzere damak tadımıza uygun Akdeniz mutfağı takviyeli bir meyhane menüsüyle karşımıza çıkmış. İşletme meze bar konseptin de hizmet veriyor. Teşvikiye ahalinin açık mutfağı, bar şeklinde dizayn edilmiş ve en keyifli bölümü de burası. rezervasyon yaparken mekanın meze-bar bölümünden yer bulabilirseniz, daha iştah açıcı bir deneyim yaşarsınız derim. Restoranın menüsünü eline aldığınızda yöresel, hatta komşularımızı da içine alan bir bir coğrafya turuna çıkıyorsunuz adeta. Trüf ile tamamlanmış keşkek ile hatta İtalya’ya kadar uzanan, özgün yemekler menünün kimliğini oluşturuyor.

Ahali yemek

Ahali Teşvikiye’nin yaratıcı menüsünde başlangıçlar özgün ve esprili. Rakı tabağı ve şarap tabağı diye içeceğiniz içkiye göre yönlendiren altlık başlangıçları ile başlıyor menü. Devamında ızgara kalamar, çıtır karides, atom kokoreç gibi sevilen ara sıcaklar yine ortaya gelecek şekilde söylenebilir. Meyhane de fazla ana yemek olmaz ama, “illa tam porsiyon yerim ben” diyenler demi- glace soslu kuzu kaburga ile ilerleyebilirler.

ahali menü

Ne zaman Gidilir?

Nişantaşı Ahali Teşvikiye 16:00 -01:00 arası hizmet veren bir mekan. İşletme 16:00 itibarı ile akşam servisi için misafirlerinin kabul etmeye başlıyor. Özellikle haftanın Perşembe’den sonraki günleri, yoğun olan mekana rezervasyon yapmadan gitmeyin derim. Bu saatler, tek istisnai durum olarak Cumartesi, Pazar verilen brunch-kahvaltı’da değişiyor. Ahali Brunch saati 10:00-14:30 arası.

Ne Giyilir?

Ahali Teşvikiye, sade ve sıcak atmosferini, tarz aksesuarlarla tamamlamış bir mekan. Mekana girdiğiniz andan itibaren mutfak-bar ile başlayan yemek odaklı bir atmosferi yaşamaya başlıyorsunuz. Gerek Nişantaş’ından önemli derecede ayrışan Topağacı kafası, gerek mekanın tarzı gereği spor/şık ve özgün/şık mekanın birincil giyim kodları olacaktır.

Ahali teşvikiye

Kim Kim Gidilir?

Meyhane demek derdi de, kederi de, sevinci de, hüznü de paylaşmak demek derler ya. Her ne kadar moderni de olsa Nişantaşı’ndaki mekana grup gitmek mantıklı duruyor. 2-3 eşli grup veya kutlama gurupları için Ahali Teşvikiye ideal bir ortam sunuyor. Tabi ki gustosu yüksek, deneyimsel mutfak dostlarını davet etmek için de mekan oldukça uygun. Ama unutmamak lazım rezervasyon önemli.

Ne Kadar Ödenir?

Ahali Teşvikiye , isminden de anlaşılacağı üzere bölgenin mahalle meyhanesi olmayı amaçlamış. Bu amacın gerçekleşebilmesi için menüdeki fiyatların makul olması önemli bir kriter. Menüdeki içki fiyatlarına baktığımızda da rakamların çok yüksek olmadığını söylemek mümkün .Örneğin 4 kişiye yetecek bir büyük rakı 165 TL. Yemekler de ise durum tam olarak aynı değil. Her ne kadar başlangıç tabaklarını 25 TL civarı olsa da, porsiyonların ufak olduğu ile ilgili eleştiriler var. 50-60 TL civarı olan ana yemekler de yine porsiyon ve fiyatlar anlamında eleştirilere maruz kalıyor durumda. (gerçi ana yemeklerin kırmızı et ağırlıklı olduğunu göz etmek lazım)

  Tüm bu rakamların ışığında mekanda kişi başı ortalama 175 TL hesap, beklenti dahilinde olmalı. Hele bir de mekanın kışkırtıcı barından içeceğiniz kokteyller eklenirse kişi başı 200 TL üstü hesap ile karşılaşmak şaşırtıcı olmayacaktır.

Ahali Teşvikiye Adres: Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No:33, Teşvikiye/Şişli
Telefon: (0546) 202 44 50

Comments

comments

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Leave a Comment