Nişantaşı-Beşiktaş Türk Mutfağı

Ahali Teşvikiye (Nişantaşı)

Yeme-içme dünyası ve mekanlar her şeyde olduğu gibi hayatın kaçınılmaz kuralı olarak sürekli bir değişimden geçiyor. Abdi İpekçi caddesi gibi ana bölgeler değişen turist ve lokal insan profili anlamında önemli değişimler yaşarken, arka mahallerde idealist girişimcilerin kafalarındaki işleri realiteye dökebileceği mekanlar açılıyor. 2 sene önce açılan Ahali Teşvikiye, bu anlamda fark yaratmayı ve yapılmayanı yapmayı hedefleyen bir mekan oldu. Girişindeki mutfak-barı, Türk mutfağını modern teknikler ile birleştirmesi ve özgün sunumları ile Ahali Teşvikiye deneyimlenmesi gereken mekanlardan.

Aşağıda Ahali Teşvikiye’yi 5 klasik sorumuz ile derinlemesine inceleyeceğiz

ahali

Ne yenir, Ne içilir?

Ahali Teşvikiye, yukarıda da belirttiğimiz üzere damak tadımıza uygun Akdeniz mutfağı takviyeli bir meyhane menüsüyle karşımıza çıkmış. İşletme meze bar konseptin de hizmet veriyor. Teşvikiye Ahali’nin açık mutfağı, bar şeklinde dizayn edilmiş ve en keyifli bölümü de burası. Rezervasyon yaparken mekanın meze-bar bölümünden yer bulabilirseniz, daha şeflerin maharetleri eşliğinde keyifli bir yemek deneyimi yaşanabilir. Ahali,  mevsimesel tazeliğe göre dönemsel değişen ve soğuk ve sıcak başlangıçlardan oluşan bir menü sunuyor. Yani meyhane mutfağına uygun olacak şekilde ana yemek olmayan, ortaya paylaşımlı siparişe uygun bir menü sunuluyor

Ahali yemek

Ahali Teşvikiye’nin Eylül 2019’de kontrol ettiğimiz güncel menüsünde ise, soğuklardan Midyeli Piyaz, Kuru Et Waffel ve Tarama dikkat çekenler arasında. Sıcak paylaşımlıklardan ise, Kuşkonmaz Ilık Ege Otları, Köz Patlıcanlı Künefe, Kaburga Roll özgün tabaklar olarak dikkat çekiyor. Menüdeki Kuzu Kokoreç, Kalamar ve Odun Ateşinde Köfte klasikler yemekler olarak değerlendirilse de Ahali’nin kendi özgü yorumları ile sunuluyor. Restoranda, yukarıda belirtilen üzere ana yemek konumlanması olmadığı için porsiyon büyüklükleri göreceli ufak olarak geliyor.

ahali menü

Ne zaman Gidilir?

Nişantaşı Ahali Teşvikiye 16:00 -01:00 arası hizmet veren bir mekan. İşletme 16:00 itibarı ile akşam servisi için misafirlerinin kabul etmeye başlıyor. Mekan ilk açıldığı günlerde oldukça yoğun bir rezervasyon ajandasına sahipken şu aralar rahatlıkla yer bulunur bir hale gelmiş durumda. Özellikle yaz ayını durgun geçiren mekan, kış ayları bölgenin hareketlenmesinden nasibini alıyor. Diğer yeni nesil meyhaneler gibi hareketli müzik yapmayan Ahali, hafta içi iş çıkışı demelenme, hafta sonu ise dostlarla takılmak için iyi bir alternatif durumunda.

ahali teşvikiye

Ne Giyilir?

Ahali Teşvikiye, sade ve sıcak atmosferini, tarz aksesuarlarla tamamlamış bir mekan. Mekana girdiğiniz andan itibaren mutfak-bar ile başlayan yemek odaklı bir atmosferi yaşamaya başlıyorsunuz. Gerek Nişantaş’ından önemli derecede ayrışan Topağacı kafası, gerek mekanın tarzı gereği spor/şık ve özgün/şık mekanın birincil giyim kodları olacaktır.

Ahali teşvikiye

Kim Kim Gidilir?

Meyhane demek derdi de, kederi de, sevinci de, hüznü de paylaşmak demek derler ya. Her ne kadar moderni de olsa Nişantaşı’ndaki mekana grup gitmek mantıklı duruyor. Tam bir dostlarla buluşma noktası olan mekan, eğlenceyi odak noktaya koymayan gruplar için kutlama amaçlı da tercih edilebilir. Ahali Teşvikiye ideal bir ortam sunuyor. Tabi ki gustosu yüksek, deneyimsel mutfak dostlarını davet etmek için de mekan oldukça uygun. Ama unutmamak lazım rezervasyon önemli.

ahali

Ne Kadar Ödenir?

Ahali Teşvikiye , isminden de anlaşılacağı üzere bölgenin mahalle meyhanesi olmayı amaçlamış. Ancak iddalı bir mutfağı olan mekan, fiyat/porsiyon dengesini oturtmakta oldukça zorlandı denebilir. Zira 2 sene önce açıldığı tarihten itibaren enflasyona rağmen fiyatlarında da (Eylül 2019 menüsü itibarı ile) fazla artış bulunmamakta. (Tabi ahtapot gibi pahalı ürünler menüden çıkmış) Fiyatlara gelecek olursak, ortaya soğuklar 25-38 TL arası fiyatlanmış. Ortaya sıcaklardan, Ahali Karides 62 TL, Köfte 40 TL, Kalamar 50 TL olarak fiyatlanmış. Mevcut menüye göre Ahali Teşvikiye kişi başı 200-250 TL fiyat beklentisi ile ziyaret edilebilir.

 

Ahali Teşvikiye Adres: Av. Süreyya Ağaoğlu Sk. No:33, Teşvikiye/Şişli
Telefon: (0546) 202 44 50

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.