Kebapçı Nişantaşı-Beşiktaş

Adana İl Sınırı Nişantaşı

adana il sınırı

Kebapçılar, İstanbul yeme-içme dünyasında yenilikleri başarı ile uygulayan oldukça inovatif restoranlardır. 2000’li yılların başında Tike, Köşebaşı gibi mekanlar ile kebapçılar, şık ve modern atmosferin sadece dünya mutfağına ait bir kavram olmadığını göstermişti. Ardından gelen Steak House modasının alt yapısıda, büyük oranda kebap restoranları tarafından oluşturulmuştur. Şu aralar kebap dünyasında büyüyen yeni trend ise, hakiki Adana usulü kebap yapan mekanlar olarak göze çarpıyor. Yakın zamanda Nişantaşı’nda olan önemli bir mekan değişikliği de bu konuyla oldukça alakalı. Bu yaz başı belkide bölgedeki en eski restoran olan Park Şamdan kapanarak yerini, Cihangir’in meşhur kebapçısı Adana İl Sınırı’na bırakmıştı. Yeni yerinde Adana İl Sınırı, açılış tarihi yaz aylarına gelmesine rağmen, sayfaları dolu bir rezervasyon defteri ile Nişantaşı’na merhaba dedi.

Adana İl Sınırı Nişantaşı’nı klasik 5 sorumuz ile inceleyelim

adana il sınırı

Ne Yenir Ne İçilir?

-Restorancılık ortaya bir iddia koymaktır

Adana İl Sınırı Cihangir’deki yerinde oldukça konuşulan bir mekan olmuştu. Aslında işletme ilk olarak Beyoğlu’nda bir ara sokakta açılıyor. Üçüncü durağı olan Nişantaşı’nda ise kebap restoranı açıldığı günden itibaren yoğun bir ilgi görüyor. Mekanın şimdiye kadar ki tüm adreslerinde sürdürdürdüğü en önemli özelliği ise, gerçek Adana usulü kebap servisini taviz vermeden uygulaması denebilir. Zira İstanbul’da açılan yöresel restoranların çoğu, kısa sürede ortalama yemekler sunan, tıpa tıp aynı mezelerin olduğu mekanlara dönüşüyor. Misafirlerinin dümen suyuna çabuk giren ve misyonlarını unutan bu restoranlar kısa bir süre içerisinde iddiasız birer işletmeye dönüşüyor. Oysa Restorancılığın temelinde, “Yaratıcısının kafasında tasarladığı lezzetleri, hayalindeki ideal ortamda sunması” yatar. Bazen eleştiriler alsada Adana il Sınırı sergilediği dik duruş ile, Adana usulü kebap kültürünü mekanlarına taşıyabilmiş. Bu kültürün içerisinde ki ana unsur ise sıra ile servis edilen et yemekleri şüphesiz.

adana il

-Bana bir kıyma at yeğenim

Adana İl Sınırı’nın işletmecisi Adnan Çam misafirlerini “gerçek Adana yöresi usulü bir kırmızı et deneyimine davet ediyor. Restoran Adana usulü kebap hazırlamakla birlikte eti, daha iyi olduğunu düşündüğü Balıkesir bölgesinden temin ediyor. Adana İl Sınırı önce, başlangıç ve altlık yapma anlamında 7 çeşit köz tadının bol olduğu garnitür-meze ile masanızı donatıyor. Adana’da kebap sipariş etmenin jargonu olan “Bana bir kıyma At yeğen” kelimesindeki kıyma, kesinlikle bıçak değmeden hazırlanıyor. Ardından sıra ile Çöp şiş, Adana Kebap, Kaburga ve Pirzola servis ediliyor. Baharat kesinlikle kullanmayan etler, külde kebap tabir edilen kömürün gri renk aldığı dingin ateşte pişiriliyor. Tabi pişiren ustanın el hüneri burada oldukça önemli. O yüzden servis ekibi ve ustalar dahil tüm ekip Adana’dan özel getirtilmiş. Restoranın eğer o gün elinde varsa, kuzudan çok az bir miktar çıkan yağlı kara olarak tabir edilen şişten sipariş edebilirsiniz.

Not: Adana İl Sınırı restoranların kapalı olduğu dönemde gel-al olarak paket servis uygulamasına devam ediyor.

adana il sınırı

Ne Zaman Gidilir?

Adana İl Sınırı haftanın 7 günü 12:00-01:00 arası açık bir mekan. Nişantaşı’ndaki mekan öğle servisi ile güne başlayıp, son yemek siparişini 23:00‘de alıyor. Her ne kadar kebapçıya gitmek bir kış ritüeli olsa da eskiden Park Şamdan’a ev sahipliği yapan esintili bahçe, mekanı yaz aylarında da cazip hale getiriyor. Cihangir’deki eski mekandan en önemli farklardan biri de, girişinde bulanan barda yemek öncesi ve sonrası kokteyl servisi yapılıyor olması denebilir. Hatta mekan, ilerleyen zamanda bar bölümünde, bazı geceler sürpriz canlı müzik sahneleri koymayı da planlıyor. 120 kişilik restoran açıldığı günden itibaren yoğun ilgi gördüğü için, rezervasyon ile gitmekte fayda var. Mim Kemal Öke caddesin alt köşesindeki mekanda vale servisi de bulunmakta.

adana il sınırı

Adana İl Sınırı’Nın baş harflerini taşıyan bar bölümü AİS, mekanın hemen giriş bölümünde

Ne Giyilir?

Adana İl Sınırı, Nişantaşı klasiklerinden olan Park Şamdan’ın dekorunu çok fazla değiştirmeden, bir kaç ufak dokunuşla mekana intibak etmiş. Restoranın önceki halini bilen ziyaretçiler ise, eski hatıralarını canlandırdıkları için bu durumdan oldukça keyifliler. Sade bir dekorasyona sahip mekanın merdivenlerden inip mekana girdiğiniz andan itibaren kendinizi şehirden izole, yeşillikler içerisinde bir bahçede buluyorsunuz. Ortaya sipariş edilen yemekler ve kebap üzerine menünün rahatlığı ile, çalan jazz müzik ve mekanın eskiden kalma ağırlığı, şık ama samimi bir atmosferin oluşmasına sebep olmuş. Bu anlamda mekanın giyim kodları Şık ve Spor/Şık olarak şekilleniyor.

Kim Kim gidilir?

Adana İl Sınırı, yeni yerinde şehrin merkezine daha yakın bir noktada misafirlerini ağırlıyacak. Yeni adresin konforlu ve dışarıdan izole salonu, özellikle yabancı misafir ağırlama için oldukça ideal olmuş. Nişantaşı’ndaki mekan iş çıkışı dostlarla ziyaret için ve keyifli bir ortamda samimi dost masaları kurmak için uygun bir atmosfer sunuyor. Tabi restoranın Adana usulü sıralı et servisi deneyim yemeği amaçlı bir ziyaret için de mekanı anlamlı kılıyor.

adana il sınırı

Adana İl Sınırı Adres: Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Cd. D:No 14, 34367 Şişli/İstanbul
Telefon: (0544) 916 0101

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

Uluslararası içki firmaları için uzun yıllar mekan ajanlığı yapan Bora, potansiyeli olan mekanları erken evrede yakalamakta uzmandır. 20 senelik profesyonel mekan avcılığı tecrübesinden sonra 2016'dan beri Müdavim'de, nitelikli ve popüler mekanları kendi üslubu ile yazmaktadır. Bora'ya göre "en iyi mekan müdavimi olduğunuz mekandır."

Yorum Yap

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yorumlar