Analiz MÜDAVİM ÖZEL Yunanistan

Yunanistan Gerçekten Ucuz mu?

Her yaz geldiğinde Yunanistan‘da tatil yapmanın ne kadar ucuz olduğu tartışması hararetli bir şekilde tekrar gündeme geliyor. Yunan adalarındaki plajların bakir ve ücretsiz olması, yeme-içmenin kaliteli ve ucuz olması her sene daha yüksek bir sesle vurgulanır durumda. Görünüşe göre de tartışma, memleketteki son köşe yazarı, konu ile ilgili yazana kadar da gündemden düşmeyecek gibi gözüküyor. Sektörün temsilcileri ise konuya, “Aman canım yapmayın ya, o kadar da büyütülecek  bir fark yok. Ayrıca vatan, millet, Sakarya” gibi ciddiyetsiz ve içi boş argümanlar ile yaklaşıyor.

cavo paradiso-kos

cavo paradiso-kos, Yunanistan’ın bakir sahillerinden bir tanesi

 Peki gerçekten Yunanistan bizden ucuz mu?

Yunanistan‘ın bizden ucuz olaması aslında teorik olarak pek mümkün değil. Sebebi Euro gibi bize göre oldukça pahalı bir para birimi kullanmaları ve krizden geçmelerine rağmen bizden çok yüksek olan kişi başı yıllık gelir miktarı. Ancak pratikte durum farklı gelişiyor. Bizde yenilen bir yemeğin benzeri, Yunanistan‘da yarıdan ucuz fiyatlara yenebiliyor. Bu durumun arkasında 3 temel faktör var. Bu faktörler: Türkiye’de alkole uygulanan yüksek vergiler, dışarıda yemek yeme kültürünün, Yunan halkında tabana yayılmış olması ve fırsatçı yaklaşımların toplum kültürü tarafından desteklenmemesi.

Ancak yine de konuyu Yunanistan bizden ucuz deyip, kestirip atmak çok doğru olmaz. Zira durum öyle olsaydı, milyonlarca Avrupalı ve Rus turist ucuz olduğu için Türkiye’yi seçmezdi.

Cavo paradiso, Kos

Elia, Kos’da keyifli bir restroran

Elma ile armut karıştırılıyor

Konu ile ilgili en çok kıyasa tabi olan Alaçatı mekanları, genelde Kos, Sakız adakları veya Dedeağaç’daki restoranlar ile kıyaslanıyor. Bana göre hata da burada başlıyor. Çünkü Alaçatı‘yı, bir kasaba ile veya düşük profil İngiliz ve Hollandalı turistin gittiği bir adayla kıyaslamak yerine Mikonos gibi bir ada ile kıyaslamak gerekir. Yani kalamar ile kalamar kıyaslamak yerine, bölgenin genel ambiyansı ve marka değeri üzerinden kıyaslama yapmak daha doğru olur. Bu şekilde bakarsak Alaçatı ile Mikonos’un yeme-içme fiyatları açısından hemen hemen yakın olduğunu görürüz. Fiyatlar aynıdır, ancak sorun standartlardadır. Alaçatı‘da bir restoranda yemeğe ne ödeyeceğiniz aşağı yukarı belli iken, nasıl bir deneyim yaşayacağınız meçhuldür.

 Yunanistan’da gözü kapalı seçeceğiniz bir restoranda üç aşağı beş yukarı aynı standartlarda yemek yenirken, Türkiye’de aynı yöntemle yapılacak bir seçim sahte rakıdan gözünüzü kaybetmeye kadar varabilir.

Türkler’in mütevazi tercihleri olduğundan emin değilim

Simi’de Manos, Kos’ta Nick the fisher man, Dedeağaç’da Nisiotiko… Örnekleri çoğaltmak mümkün. Sezonda gittiğinizde bu restoranlar en az  %70 Türkler’den oluşur. Es kaza tavsiye üzerine giderseniz, bu mekanların Türkiye’de ki restoranlardan ucuz olmadığını görürsünüz. Türklerin yoğun gittiği bir ada veya bölgede mutlaka fiyatları abartılmış, Türkiye standartlarına çekilmiş bir restoran bulursunuz. Bu tablo, milletimizin Türkiye’deki fiyatlardan pek rahatsız olmadığını, hatta bu durumu Yunanistan’a bile ihraç etmeye çalıştığını düşündürüyor.

Nick the fisherman, Kos

Nick the fisherman, Kos

Ziyarette amaçlanan ne?

Yunanistan‘ın nimetlerinden yararlanabilmek için hangi motivasyon ile gidildiği, ve beklentiler oldukça belirleyici durumda,

Ben lokal mekanlara takılmam,

Türkler’in gittiği mekanlardan kopmam,

Masayı menüdeki tüm deniz mahsülleri ile donatırım.

Mekanın lokal şarabını, rakısını içmem.

İlla Yeni rakı, Barbayanni içerim,

derseniz, inanın Yunanistan tatili de oldukça pahalıya gelebilir. Sözün özü, Yunanistan’dan en yüksek verimi sağlamak için sınırı geçerken, hepimizin içine az-çok işlemiş olan görgüsüzlüklere bir ayar çekmek yeterli olacaktır.

 

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Bora Sarısu

İçki sektörü, restoranlara hizmet sunan on-line yayıncılar ve bir dönem Los Angeles de ikamet ettiği sırada restoranlarda, çeşitli görevlerde çalışmıştır. Kariyeri boyunca, restoran, bar ve yeme-içme dünyası ile ilgili, çalıştığı şirketlere raporlar hazırlayan Bora, bu bilgileri tüketici ile paylaşması gerektiğini düşünerek, müdavimi kurmuştur.

Yorum Yap

Close